Z ostatniej chwili

Darmowa komunikacja dla dzieci i młodzieży - dłużej

2018-12-28 16:55:55 informacje
img

Zgodnie z zapowiedziami prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk o kolejny rok przedłużył zarządzeniem  funkcjonowanie pilotażowego programu darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży z naszego miasta. 
Regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. Ważność aktualnych doładowań uprawniających do korzystania z darmowej komunikacji mija 31 grudnia br.
W ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” darmowe przejazdy autobusami i tramwajami MPK w Częstochowie wprowadzono jesienią 2017 r. dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych (bądź wygaszanych gimnazjów). Warunkiem uprawniającym do korzystania z udogodnienia było zameldowanie na terenie Częstochowy i uczęszczanie do jednej z częstochowskich placówek oświatowych.
Z początkiem trwającego roku szkolnego 2018 grupa uprawnionych do korzystania z darmowej komunikacji została rozszerzona o młodzież z Częstochowy uczącą się w szkołach średnich. 
Statystyki pokazują, że darmowa komunikacja cieszy się ogromną popularnością, a MPK w Częstochowie zyskało dzięki udogodnieniu grono nowych pasażerów. Na podstawie danych opartych m.in. o liczbę wydanych kart i darmowych zasileń można wskazać, że liczba uczniów korzystających z darmowej komunikacji w porównaniu do grudnia 2017 r. wzrosła o ponad 5 tysięcy osób. Daje to obecnie liczbę 12.764 osób korzystających z programu darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży.
- Celem, który chcieliśmy osiągnąć, wprowadzając program darmowej komunikacji, było zachęcenie młodych osób do korzystania z komunikacji miejskiej poprzez ułatwienie dostępu do niej. Liczby pokazują, że cel ten jest osiągany, choć dopiero funkcjonowanie wszystkich ulg przez cały rok kalendarzowy da pełny obraz sytuacji. Mam nadzieję, że dzięki przedłużeniu trwania programu na 2019 rok uda się ten trend utrzymać. Wówczas zwiększamy szanse na to, że komunikacja miejska stanie się atrakcyjną alternatywą dla prywatnych środków lokomocji, a dzięki temu na naszych drogach systematycznie zmniejszać się będzie liczba prywatnych aut. Zyska na tym środowisko. Taka jest jedna z idei programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, w ramach którego funkcjonują darmowe przejazdy. Ponadto to oszczędność dla domowych budżetów wielu częstochowskich rodzin – podkreśla prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.
Pasażerowie korzystający z programu mogą już dokonywać darmowych doładowań swoich kart na pierwszy kwartał 2019 r. Punkty obsługi klienta MPK na terenie całego miasta, gdzie dokonamy stosownych formalności, są dostępne 27, 28, 29 i 31 grudnia - informuje Maciej Hasik, rzecznik Prasowy MZDiT oraz MPK.

Page generated in 0.03 seconds.