Z ostatniej chwili

Delegacja Częstochowy odwiedziła Humań

2021-10-12 12:30:53 informacje
img

Przedstawiciele częstochowskiego samorządu wzięli udział w święcie ukraińskiego miasta na zaproszenie jego mera Iriny Pletnowej – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Humań to miasto w centralnej Ukrainie, w obwodzie czerkawskim, ok. 200 km od Kijowa. Choć mniejszy od Częstochowy (nieco ponad 87 tys. mieszkańców w 2013 r.), Humań pełni rolę regionalnego ośrodka gospodarczego, naukowego, kulturalnego i turystycznego. W jego dziejach nie brakuje ważnych wątków związanych z naszą historią  – został włączony do Polski pod koniec XVI w., w czasach I Rzeczpospolitej był administracyjną częścią województwa bracławskiego – małopolskiej prowincji korony Królestwa Polskiego. W XVIII wieku Humań był jedną z rozległych posiadłości Potockich na wschodnim Podolu. Podczas zaborów stał się ważnym ośrodkiem edukacyjnym dla Polaków, a w czasie I wojny światowej była tam siedziba Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny. 

W Humaniu podczas święta miasta władze samorządowe Częstochowy reprezentowali zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak oraz radny Andrzej Sowa. Zaproszono też delegacje kilkunastu innych polskich miast – Kórnika, Gniezna, Szprotawy, Łańcuta, a także litewskich Radziwiliszek, estońskiego Haaspalu, izraelskiego Nof Ha-Galil i Kamieńca Podolskiego na Ukrainie. 

Dla lokalnej społeczności Dzień Miasta Humania był bardzo istotnym wydarzeniem, o czym świadczy choćby obecność przedstawicieli zarówno centralnych, jak i regionalnych władz ukraińskich, a także zasłużonych dla tego miasta osób. Będący elementem święta miasta festyn przyciągnął zarówno licznych miejscowych, jak i mieszkańców okolicznych miejscowości.

Przedstawiciele Częstochowy wraz z innymi delegacjami wzięli udział w uroczystości oddania hołdu mieszkańcom Humania, którzy stracili życie w okresie wielkiej wojny ojczyźnianej – czyli okupionej ogromnymi stratami ludzkimi i materialnymi walki z hitlerowskimi najeźdźcami – oraz nieodległej w czasie operacji antyterrorystycznej w Donbasie. Złożono kwiaty pod Pomnikiem Chwały oraz przy monumencie upamiętniającym poległych podczas operacji znanej na Ukrainie jako ATO – czyli kompleksu działań przeciwko nielegalnym formacjom wojskowym na wschodzie tego kraju po aneksji Krymu przez Rosję wiosną 2014 r. 

 

Częstochowscy goście spotkali się też w Państwowym Uniwersytecie im. Pawła Tyczyny z merem Humania Iriną Pletnową, przekazując na jej ręce symboliczne upominki – m.in. grawerton. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz jego zastępca Ryszard Stefaniak otrzymali podziękowania za współpracę z Humaniem i umacnianie przyjaznych relacji polsko-ukraińskich. Z kolei zastępczyni mera Galina Kuczer z inicjatywy Ryszarda Stefaniaka została wyróżniona złotym medalem „Misja Pojednania” za swoje zasługi na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Na delegację czekał też program obejmujący wizyty w miejscach związanych z polską historią i  kulturą – klasztorze bazylianów czy muzeum zlokalizowanym w dawnym kościele Przebudzenia Najświętszej Bogurodzicy. Przedstawiciele naszego samorządu odwiedzili też park dendrologiczny „Zofiówka” oraz pełne materialnych zabytków kultury ukraińskiej gospodarstwo „Dom Lalek”, gdzie obejrzeli widowisko folklorystyczne. W programie była też wizyta w dzielnicy, w której znajduje się grobowiec cadyka Nachmana z Bracławia. Humań to bowiem także historyczny ośrodek chasydyzmu – tzw. bracławskich chasydów, ruchu powstałego po śmierci cadyka Nachmana, niezwykle wpływowej postaci i wzoru duchowego. Dzisiaj ok. 30 tys. chasydów przyjeżdża do Humania świętować przy jego grobie żydowski Nowy Rok.   

Przedstawiciele Częstochowy przekazali również miejscowej komendzie Straży Pożarnej list intencyjny dotyczący współpracy ukraińskich strażaków z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej z Kawodrzy Górnej i Dźbowa. 

Pokłosiem wyjazdu częstochowskich samorządowców do Humania będzie dalsza współpraca z tamtejszymi szkołami – podstawowymi i średnimi – oraz ze studium nauczycielskim. Warto zaznaczyć, że Państwowy Uniwersytet im. Pawła Tyczyny w Humaniu współpracuje już od jakiegoś czasu z częstochowskim Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza – dotychczas odbyły się m.in. konferencje naukowe w obu miastach, gościnne wykłady, staże, a także wspólne projekty wydawnicze.  

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.017 seconds.