Z ostatniej chwili

Dla miłośników czytania i dobrej literatury

2022-11-02 11:29:33 informacje
img

Już od 8 lat listopad to miesiąc kojarzący się z Czytaj PL – największą tego typu akcją w Polsce promującą czytelnictwo. Przed nami ósma edycja projektu – zapowiada Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Akcja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia strony projektu.
Czytaj PL to bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. W tym roku dzięki aplikacji Woblink fani literatury będą mieli możliwość pobrania za darmo aż 18 książek, wśród nich tytuły królujące na listach bestsellerów, nagradzane, docenione przez krytyków, i takie, które podbiły serca czytelników.

Tegoroczna odsłona Czytaj PL obfituje w nowości – w akcji będzie dostępnych aż o 50% więcej książek niż w poprzednich edycjach. W odpowiedzi na liczne głosy miłośników literatury z nurtu Young Adult po raz pierwszy w akcji Czytaj PL udostępnione będę dwie biblioteki – główna i dla młodzieży. 

– Zdecydowaliśmy się rozszerzyć formułę projektu i wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych czytelników. Dotychczas w akcji Czytaj PL było dostępnych 12 książek, w edycji 2022 dołącza do nich 6 znakomitych tytułów młodzieżowych, a więc łącznie 18 ebooków – mówi Anna Targosz, koordynatorka akcji Czytaj PL, z Księgarni Woblink.com.

– Czas nauki w szkole średniej jest bardzo ważny ze względu na podtrzymanie i pogłębienie nawyków czytelniczych młodych ludzi, dlatego bardzo cieszymy się, że w tym roku dzięki poszerzonej formule akcji „Upoluj swoją książkę” możemy jeszcze skuteczniej docierać do uczniów z przekazem, że warto czytać – mówi Dariusz Kawa z Instytutu Książki, organizator akcji „Upoluj swoją książkę”.

Kto czyta książki, ten ma formę, by prowadzić ciekawe rozmowy, rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty czy uczyć się nowych rzeczy. 

– Tegoroczna lista lektur proponowanych w ramach Czytaj PL jest wyjątkowo bogata i zróżnicowana. Zależało nam, by każdy znalazł na niej coś dla siebie – zarówno miłośnicy ambitnej literatury pięknej, jak i młodzież rozpoczynająca swoją czytelniczą przygodę, fani trzymających w napięciu kryminałów i ci, na półkach których króluje literatura faktu, osoby zakochane w pełnych emocji romansach i pasjonaci książek popularnonaukowych – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO z KBF, współorganizatorka akcji Czytaj PL. 

W głównej bibliotece akcji Czytaj PL znajdują się:

1. Kirke, Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros

2. Samosiejki, Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie

3. Apartament, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona

4. Mortalista, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia

5. Chąśba, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media

6. Demonomachia, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak

7. The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłum. Mateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte

8. Wrony, Petra Dvorakova, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła

9. Liczby nie kłamią, Vaclav Smil, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis

10. Plac Senacki 6 PM, Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca

1. Wiek paradoksów, Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak

2. Gra w rasy, Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter

 

Biblioteka dla młodzieży, udostępniona  w ramach „Upoluj swoją książkę”, obejmuje tytuły:

1. Cały ten czas, Hania Czaban, Wydawnictwo We need YA

2. Stan splątania, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie

3. Lore, Alexandra Bracken, tłum. Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar

4. Siostra gwiazd, Marah Woolf, tłum. Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar

5. Szklane ptaki, Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova

6. Jak to wyjaśnić? Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte

Do budowania czytelniczej formy razem z Czytaj PL organizatorzy będą zachęcać w internetowych serwisach literackich, na Facebooku, Instagramie oraz TikToku. Akcja będzie obecna nie tylko w świecie wirtualnym, ale i w przestrzeni miejskiej dzięki zaangażowaniu miast partnerskich. W ramach akcji „Upoluj swoją książkę” ponownie Ambasadorami i Ambasadorkami czytelnictwa staną się uczniowie i uczennice szkół średnich w całej Polsce. Będą mogli promować akcję m.in. dzięki oryginalnym koszulkom z kodem QR według projektu Michała Loby. 

Aby dołączyć do Czytaj PL, należy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Po zeskanowaniu kodu można się cieszyć bezpłatnymi e-bookami i audiobookami z listy 18 dostępnych tytułów.

Niezależnie od działań podejmowanych w internecie - w listopadzie, w przestrzeni publicznej naszego miasta pojawią się plakaty z kodami QR otwierającymi dostęp do książek. Plakaty zamieszczone będą na słupach ogłoszeniowych, w budynkach Urzędu Miasta, w siedzibie głównej Biblioteki Publicznej oraz w jej filiach, w instytucjach kultury i w częstochowskich szkołach ponadpodstawowych.

Popularność projektu Czytaj PL rośnie z każdą kolejną edycją. W ubiegłym roku wzięło w nim udział blisko 40 tys. czytelniczek i czytelników, którzy wypożyczyli ponad 75 tys. książek. Wynika z tego, że prawie każdy uczestnik akcji sięgnął po dwie książki! Swoim zasięgiem Czytaj PL objęło 6 kontynentów i było promowane przez 31 miast, 1000 szkół i ponad 1000 ambasadorów!

Proponujemy czytelnikom dołączenie do największego, ogólnopolskiego treningu z czytania. Zapraszamy do ćwiczenia się w literackich umiejętnościach, odkrywania nowych twórców i przeżywania chwil pełnych emocji dzięki darmowemu dostępowi do 18 bestsellerowych ebooków w akcji Czytaj PL! – mówi Martyna Gancarczyk, koordynatorka akcji Czytaj PL, z Księgarni Woblink.com. – Z pewnością na liście pieczołowicie wybranych tytułów każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby, które lubią słuchać książek, ucieszy fakt, że aż 12 z nich będzie dostępnych w formie audiobooka –dodaje.

 

Organizatorzy i Partnerzy:

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Księgarnia Woblink.com

Partner strategiczny: Instytut Książki

Patron medialny: Niestatystyczny.pl 

Partner akcji:  PocketBook

Wydawcy: Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Stara Szkoła, Wydawnictwo We Need YA, Wydawnictwo Znak

 

Miasta partnerskie akcji to m.in.: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wrocław, Warszawa, Zamość

Oraz miasta zagraniczne: Bratysława, Bruksela, Nowy Jork, Praga, Sofia.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Upoluj swoją książkę”.

Page generated in 0.0147 seconds.