Z ostatniej chwili

Dlaczego nie marnować żywności?

2019-04-10 10:57:09 informacje
img

Dlaczego nie marnować żywności?

Obecnie dostęp do żywności jest niemal nieograniczony. W sklepach możemy sięgnąć po setki artykułów. Do wyboru mamy różne produkty, smaki czy rodzaje opakowań. Nadmiar powoduje, że czasem marnujemy żywność, a w efekcie wydane na nią pieniądze. Nie wszyscy zdają sobie sprawę również z tego, że jej wyrzucanie to realny koszt, jaki musi ponieść środowisko naturalne. Dlatego najlepiej racjonalnie gospodarować jedzeniem. Jeśli jednak zdarzy się, że kupimy go za dużo, warto włączyć kreatywność i spróbować zrobić „coś” z „niczego”.

Więcej w koszu to mniej w portfelu

W ponad 1/3 przypadków wyrzucamy jedzenie dlatego, że minął jego termin przydatności do spożycia. Drugim powodem jest robienie zbyt dużych zakupów. Dlatego zanim sięgniemy po kolejny produkt ze sklepowej półki, zastanówmy się, czy na pewno jest nam potrzebny. Pomoże w tym sporządzona wcześniej lista zakupów. Z kolei w sklepie sprawdźmy, czy dany artykuł jest dobrej jakości, opakowanie nienaruszone, a termin przydatności do spożycia nie mija szybciej, niż zamierzamy go wykorzystać. Pamiętajmy, że za kupione produkty musieliśmy przecież zapłacić. Zatem wyrzucając jedzenie, wyrzucamy do kosza nasze pieniądze – średnio ok. 50 zł na miesiąc.

Wyrzucając jedzenie szkodzisz środowisku

Stracone pieniądze to tylko jeden ze skutków marnowania żywności. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że oznacza to również realny problem dla środowiska naturalnego. Marnowanie żywności  bowiem to utrata cennych zasobów naturalnych, które potrzebne były do jej wyprodukowania. W ten sposób zużywa się tysiące litrów wody i energii. To także dodatkowe koszty, które powstają przy transporcie i dystrybucji. Jak więc widać, racjonalne gospodarowanie jedzeniem we własnym domu wpływa nie tylko na stan naszego konta, ale też otaczającej nas przyrody. 

Coś z niczego, czyli nowe pomysły na znane dania

Zdarzyć się jednak może, że kupimy lub przygotujemy za dużo jedzenia. Wtedy, zamiast je wyrzucać, zastanówmy się, co możemy z niego przygotować. Kreatywność w kuchni pozwoli nie tylko zredukować kolejną listę zakupów, ale też może zaowocować nowymi, ciekawymi smakami i zaskakującymi połączeniami składników. Nie bójmy się eksperymentów! W przepisie na sałatkę jest ryż? Spróbujmy, jak będzie smakowała z makaronem. Wpadli niespodziewani goście? Zamiast zamawiać jedzenie na telefon, sprawdźmy, czy nie mamy w lodówce składników, z których może powstać szybka, pyszna zapiekanka. Angażujmy całą rodzinę, także młodzież, która ma mnóstwo pomysłów. Inspiracji można szukać np. na stronie Akademii Uwielbiam www.akademiauwielbiam.pl. To program adresowany do VI-VIII szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum w całej Polsce. W jego ramach zostały przygotowane dla nauczycieli specjalne materiały, z których uczniowie dowiadują się m.in., jak w prosty sposób zapobiegać marnowaniu żywności. Dodatkowo po realizacji programu mogli wziąć udział w konkursach, w których można było wygrać atrakcyjne nagrody.

PRZEPISY:

Piersi z kurczaka w szynce duszone w pomidorach, 2 porcje

1 puszka pomidorów krojonych Łowicz

makaron Lubella Pełne Ziarno Pióra do podania

2 większe piersi z kurczaka

6 plastrów szynki szwarcwaldzkiej

40 g sera żółtego w kawałku

1/3 szklanki bulionu warzywnego

1 cebula

1 łyżka masła klarowanego

1 łyżeczka suszonej natki pietruszki

szczypta cukru

szczypta soli oraz pieprzu do przyprawienia mięsa

oliwa do smażenia

Ser pokroić na kawałek o długości ciut krótszej niż mięso, a o grubości około 8 mm.

Piersi naciąć, do środka włożyć kawałek sera, natrzeć solą oraz pieprzem, a następnie zawinąć plastrami szynki.

Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć mięso, około 3-4 minuty z każdej strony.

Podsmażone mięso odłożyć na talerz i szczelnie zawinąć w folię.

Na tę samą patelnię dodać masło oraz drobno pokrojoną cebulę i podsmażyć chwilę.

Dodać pomidory, wlać bulion i smażyć na małym ogniu około 10 minut, aż sos lekko zgęstnieje.

Sos doprawić solą, pieprzem, natką pietruszki oraz cukrem.

Do sosu włożyć mięso, zakryć i dusić około 5 minut.

Podawać z makaronem.

Kokardki z twarogiem i konfiturą wiśniową, 2 porcje

200 g makaronu Lubella Mini Kokardki do podania

4 łyżki konfitury wiśniowej Łowicz

120 g twarogu włoskiego

100 g borówek

4 łyżki płatków migdałowych

1 łyżka miodu

1 łyżeczka cytryny

kilka listków mięty do dekoracji

Makaron wymieszać z twarogiem, borówkami, miodem, sokiem z cytryny i podprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi oraz dodatkowo z konfiturą wiśniową Łowicz.

Udekorować listkami mięty.

Podawać na ciepło.

Page generated in 0.017 seconds.