Z ostatniej chwili

Dni Arte-Warte

2018-12-08 12:44:27 informacje
img

Już jutro, w niedzielę 9 grudnia w Kamieniczce Art. przy ul. Mirowskiej 4 w Częstochowie zainauguruje działalność Centrum Arteterapii Arte-Warte. Pomysłodawczynią, organizatorką całego przedsięwzięcia jest aktorka częstochowskiego teatru Sylwia Oksiuta-Warmus.
- Skąd pomysł? Zawsze miałam głód robienia czegoś dla innych ludzi – wyznaje aktorka. W czasach liceum czytała w pogotowiu opiekuńczym bajki dzieciom, które przebywały tam do czasu rozstrzygnięcia sądowych spraw. I jak dodaje, nigdy nie oczekiwała za swoje zaangażowanie pieniędzy. 
- Dobro wraca – mówi z radością. A na dowód tego przytacza, że była dwa razy z lalkami w przedszkolu Olka Klepacza. A teraz Olek charytatywnie przyjdzie przeczytać bajkę w czasie zajęć terapeutycznych inaugurujących działalność centrum.
Niedzielne zajęcia adresowane są do dzieci z dysfunkcjami kontaktowymi i ich rodziców. Specjalnie dobrane bajki, zajęcia muzyczne czy plastyczne mają pomóc najmłodszym w otwarciu się na świat. Częstochowskie centrum jest adresowane do tych rodzin, których nie stać na opłacenie specjalistycznych zajęć. Dlatego wstęp na grudniowe zajęcia ma być bezpłatny. A terapeuci swoją pracę wykonują charytatywnie. 
A jak zapowiada się jutrzejszy dzień w centrum? O godz. 11.00 bajki terapeutyczne przeczytają Olek Klepacz z Formacji Nieżywych Schabuff oraz Sylwia Oksiuta-Warmus, aktorka i dyplomowana arteterapeutka. O godz. 12.00 w trzech różnych salach rozpoczną się zajęcia z plastyko terapii. Malarstwo sztalugowe „Malujemy – świętujemy razem” będzie prowadziła Danuta Żak, artysta plastyk, członkini Mensy. Agnieszka Szafrańska, arteterapeutka poprowadzi najmłodsze i niedowidzące dzieci w świat piankoliny. Dzieci starsze będą się mogły zabawić w twórców teatralnych lalek pod opieką arteterapeutki Sylwii Morzyk, nauczycielki wychowania przedszkolnego, olinofregopedagoga.
W niedzielę 16 grudnia - kolejne zajęcia w częstochowskim centrum. O godz. 16.00 dla dzieci przygotowane będą zajęcia z muzykoterapii, które poprowadzi Małgorzata Kosarga, nauczycielka muzyki i rytmiki. Natomiast na godz. 17 planowany jest happening z udziałem dzieci pod tytułem „Zauważ mnie”, przy współpracy ze Zbigniewem Matyszczakiem, Kampania na rzecz pogodnego dzieciństwa.
W planach Sylwii Oksiuty-Warmus jest, by każdej niedzieli Kamieniczka Art. tętniła życiem dzieci, lecz nie tylko. Starszej młodzieży i dorosłych też. Zapowiada się bajecznie i ciekawie. Dobrych dni.

Waldemar Jabłczyński

Na zdjęciu: Sylwia Oksiuta-Warmus, pomysłodawczyni i organizatorka Centrum Arteterapii Arte-Warte w Kamieniczce Art. przy ul. Mirowskiej 4
Zdjęcie: Mikołaj Lesław Ataniel

Page generated in 0.0297 seconds.