Z ostatniej chwili

Dni Sybiraka

2018-09-25 13:05:10 informacje
img

W niedzielę 23 września po mszy świętej w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków, która odbyła się w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej, poczty sztandarowe wraz z uczestniczkami i uczestnikami uroczystości przeszli przed tablicę pamiątkową przy ul. Słowackiego.
- Nie wolno nam zapominać o ofiarach tych strasznych, mrocznych czasów; ofiarach totalitaryzmu, sowieckich deportacji i zbrodni - mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Musimy pamiętać o tych, którzy im się przeciwstawiali, często za cenę własnego życia. Dzięki ich determinacji, patriotyzmowi i bohaterstwu, dzięki zachowaniu przez nich uniwersalnych ludzkich wartości dziś możemy żyć w wolnym kraju...       
Przy tablicy pamiątkowej delegacje złożyły kwiaty. W obchodach uczestniczyli m.in. kombatanci, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych; nauczyciele i uczniowie częstochowskich szkół oraz mieszkanki i mieszkańcy miasta.
Częstochowskie rocznicowe obchody i Dni Sybiraka zainaugurował na placu Katyńskim w poniedziałek 17 września spektakl Teatru Wojtka Kołsuta „Ostatnia Podróż”. Wówczas złożono także kwiaty pod symboliczną tablicą poświęconą częstochowianom, którzy zginęli w Katyniu, Miednoje, Bykowni i Charkowie.
Organizatorami uroczystości byli Urząd Miasta Częstochowy, Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Częstochowie, Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II oraz Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych.
17 września Sejm RP ustanowił – na wniosek Zarządu Głównego Związku Sybiraków - Dniem Sybiraka. Tego dnia odbywają się uroczystości centralne i wojewódzkie.
Fot. Marcin Szczygieł/Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0289 seconds.