Z ostatniej chwili

Dopóki pieśń trwa

2018-01-23 15:11:32 informacje
img

Spektakl „Dopóki pieśń trwa”, symboliczną opowieść o zagładzie i ludzkiej tragedii, będzie można zobaczyć w klubie TORI jutro, w środę 24 stycznia. 
Widowisko skłania do refleksji, że nie wolno nam biernie przyglądać się prześladowaniom i poniżaniu drugiego człowieka, bo zawsze pogrom zaczyna się od jednostkowych aktów agresji.
Scenarzystą i reżyseriem spektaklu jest  Wojciech Kołsut. A jedną z okazji do jego wystawienia stanowi fakt, że w styczniu 2018 r. obchodzimy 73. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. W obliczu narastającej nietolerancji, nacjonalizmu i przemocy rocznica wyzwolenia obozu-symbolu nabiera szczególnego wyrazu. KL Auschwitz-Birkenau był jednym z ponad 400 obozów niemieckich utworzonych w Europie. Mimo upływu kilkudziesięciu lat nie można zapomnieć koszmaru ludobójstwa. Wśród zamordowanych w obozach Auschwitz-Birkenau obok Żydów najliczniejszą grupę stanowili Polacy. 
Zobowiązani jesteśmy jako naród, który poniósł największe ofiary w czasie II wojny światowej do pielęgnowania pamięci o bohaterach, ale i ofiarach będących obywatelami naszego państwa. Kolejne pokolenia powinny mieć świadomość, że w obozach zagłady każdego dnia rozgrywała się tragedia pojedynczych osób, które w sumie można zliczyć jako miliony ludzkich istnień. Musimy dbać o przekazywanie prawdy historycznej o tym, że obozy koncentracyjne nie były polskie i zwracać uwagę na fakt, kto był ofiarą, a kto katem.
Przedstawienie łączy realizm z elementami świata pozazmysłowego. I tak na przykład walizka z zielonym światłem to symbol wartości, za które ludzie walczyli i oddawali życie, natomiast pojawiające się w finale małe drzewka nawiązują do drzew sadzonych przez Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Warto pamiętać, że pośród uhonorowanych tym niezwykle ważnym odznaczeniem, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie, największą grupę stanowią Polacy.
Organizatorami wydarzenia są OPK Gaude Mater oraz ZST im. Jana Pawła II. Obsada: Wiktoria Pietrzak, Laura Majewska, Julia Stobrawa, Nikola Gryc, Aleksandra Gątkowska, Julia Ludzińska, Dominika August, Marcin Smolarek, Aleksander Gajowczyk, Maciej Mikuta, Szymon Janowicz, Paula Kubicka, Katarzyna Ginał, Milena Szczukiecka, Magda Kołsut, Julia Mateja i Wojciech Kołsut.
Początek - o godz. 18.00.

Page generated in 0.0328 seconds.