Z ostatniej chwili

Druga najpiękniejsza zagroda wiejska w województwie

2023-10-03 12:57:13 informacje
img

Małżeństwo Katarzyna i Jan Gil z Jaworznika zdobyło II miejsce w konkursie na najpiękniejszą zagrodę wiejską w województwie śląskim. W Bielsku-Białej w ramach Forum Sołtysów odebrali 28 września nagrodę. 

– Gratulujemy serdecznie właścicielom posesji – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski, który dokonał zgłoszenia do konkursu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. 

Posesja Państwa Gilów znajduje się w sołectwie Jaworznik (gmina Żarki). Rodzice wspólnie z córkami Marysią i Zosią prowadzą gospodarstwo rolne o areale około 10 hektarów. Zajmują się produkcją zbóż oraz hodowlą ryb. 

Na działce państwa Gilów znajduje się źródło wody pitnej o wyjątkowej czystości. Sprawia to, że ich ryby są wyjątkowo smaczne. Z uwagi na niewielką powierzchnię stawów (około 0,7h) gospodarze prowadzą tylko sprzedaż detaliczną. Pstrąga można kupić przez cały rok, a karpia i inne ryby tylko przed Bożym Narodzeniem. 

Jan Gil należy do Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Jurajska Ryba i działa w Radzie Programowej. Gospodarstwo rybackie jest prowadzone w ramach posesji. Teren północnej Jury obfituje w stawy. Zatem podwórko ze stawem jest charakterystyczne dla trenów wiejskich w gminie Żarki i sąsiednich.

Ocieniona posesja, z drzewami bliskim dla tego obszaru: sosnami, świerkami, czy rodzimymi drzewami owocowymi dopełnia uroku tego miejsca.

Page generated in 0.0168 seconds.