Z ostatniej chwili

Drugi tom tekstów z Turnieju Jednego Opowiadania

2019-12-10 12:26:16 informacje
img

Kolejna antologia opowiadań uczestniczek i uczestników Turnieju Jednego Opowiadania będzie miała swą premierę 13 grudnia podczas Literackiego Piątku w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1). Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 i będzie połączone ze specjalną edycją turnieju.

Książka zawiera teksty uczestniczek i uczestników Turnieju Jednego Opowiadania, który odbywał się w 2018 roku. Jest interesująca z uwagi na fakt, że w zbiorze znajdują się teksty osób, które nie zajmują się pisaniem zawodowo, a niektóre z nich nawet debiutują literacko właśnie w tym zbiorze. To także teksty osób związanych z Częstochową - informuje Michał Wilk z OPK „Gaude Mater”.

W 2018 roku odbyło się łącznie 6 Turniejów Jednego Opowiadania. W tym czasie udział w konkursie wzięło 15 uczestniczek oraz 20 uczestników. W wydanym właśnie tomie antologii znalazły się te nagrodzone.

W całym przedsięwzięciu chodzi o to, by pobudzić środowisko literackie Częstochowy do pisania prozy. Turniej wyrósł z potrzeby wzajemnej inspiracji, motywacji i zdrowej rywalizacji w zakresie pisania krótkich form prozatorskich opowiadań, które nie są zbyt długie, lecz wystarczające, by opowiedzieć ciekawą, zabawną, a nawet wzruszającą historię. I takich nie brakuje w drugim tomie antologii.

Czas poświęcony na lekturę pojedynczych opowiadań nie powinien wynieść zbyt wiele, na pewno nie dłużej niż pięć minut. Dlatego, nawet uwzględniając kilkunastominutową przerwę na kawę lub ze dwie czy trzy pięciominutowe przerwy na papierosa lub przerwy na jedno i drugie, jak kto woli, a może na coś jeszcze innego, co da się zrobić szybko i przyjemnie, można w około 90 minut przeczytać całość można przeczytać w redaktorskim wprowadzeniu do zbioru tekstów po Turnieju Jednego Opowiadania.

Pierwszy tom antologii ukazał się w 2018 roku - tylko w wersji elektronicznej. Obecny będzie  dostępny w tradycyjnej formie książki, między innymi w bibliotekach. Warto więc znaleźć egzemplarz dla siebie i zaczytać się w krótkich opowieściach.

Na tom składa się 13 krótkich tekstów prozatorskich, w których autorki i autorzy prezentują swoje umiejętności zwięzłego budowania ciekawej historii. W książce można znaleźć teksty realistyczne, obyczajowe, nawiązujące do typowo ludzkich spraw, ale też naznaczone konwencją realizmu magicznego czy fantastyki, dotykające zwykłych problemów lecz w niezwykły sposób. 

Przez całość przewijają się tematy znane literaturze od jej zarania, czyli dotyczące miłości, relacji z drugim człowiekiem, śmierci, ludzkiego istnienia. Przy tym nie brakuje w nich humoru i inteligentnego żartu, niejednokrotnie podbudowanego silną ironią.

Antologia będzie dostępna w 15 polskich bibliotekach, które znajdują się na liście placówek, do których każdy wydawca wysyła egzemplarze obowiązkowe. W Częstochowie będzie można ją znaleźć w Bibliotece Publicznej oraz Bibliotece Uniwersyteckiej UJD, a także w Czytelni Publicznej Ośrodka Promocji Kultury. 

Podczas Literackiego Piątku 13 grudnia będzie można zdobyć swoją Antologię - wystarczy przyjść do Ośrodka Promocji Kultury na specjalny Turniej Jednego Opowiadania. 

Antologia opowiadań po Turnieju Jednego Opowiadania będzie dostępna również w wersji elektronicznej, zarówno jako typowy pdf, jak i w formacie mobi, obsługiwanym przez czytniki ebooków marki Kindle.  Będzie można je znaleźć na stronie wydawcy oraz Ośrodka. Nie będzie jednak dostępna w księgarniach, ponieważ nie trafi do sprzedaży. Jest to publikacja przeznaczona do bezpłatnej dystrybucji. Zatem własny egzemplarz będzie można zdobyć tylko w Ośrodku Promocji Kultury.

Tom zredagował Michał Wilk. Autorami tekstów są: Kuba Kacprzak, Barbara Strzelbicka, Emilia Ślimok, Marek Palutkiewicz, Paulina Wysocka-Morawiec, Sławomir Domański. Książkę wydało Koło Literackie Anafora.

Page generated in 0.0181 seconds.