Z ostatniej chwili

Dwa razy o poezji

2021-09-29 13:47:54 informacje
img

Debiutująca „Listami do patomorfologa” Justyna Tomska opowie w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1 o swoim pisaniu wieczorem 30 września o 18.30. A Dominik Bielicki – nagrodzony m.in. Nagrodą Literacką Gdynia – będzie gościem OPK dzień później, 1 października o 19.00.
„List do patomorfologa” to debiutancki tom poetycki Tomskiej. Autorka mierzy się w nim z odchodzeniem rodziców – właściwie dwoma rodzajami odchodzenia. Jedno jest dokonane i zostawia autorkę z listą spraw do załatwienia; drugie – odbywa się stopniowo, nie chce się dopełnić, co staje się szczególnie dotkliwe…  

Filozofka, pisarka i doktorka psychologii Mira Marcinów na autorskiej stronie Justyny Tomskiej pod adresem https://justynatomska.com/ pisze o debiucie poetki tak: Zachwycające migawki o śmierciach, ale przede wszystkim o najintensywniejszych doznaniach tego, że się jest. „List do patomorfologa” odsyła nas do własnej historii. Konfrontuje z doświadczeniami, których nie chcemy lub nie potrafimy nazwać. Za to Justyna Tomska robi to świetnie. 

 Justyna Tomska jest poetką, dziennikarką, scenarzystką teatralną, autorką tomu rozmów z ludźmi kultury „Okiem pacjenta”. W 2020 r. zdobyła I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Młodej Poezji. Jest laureatką konkursu im. Anny Świrszczyńskiej – Książkowy Debiut Poetycki (2019) oraz 41. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej (2020). 

Dominik Bielicki w 2008 r. wydał książkę poetycką „Gruba tańczy”, a kolejną – „Pawilony” – niemal dekadę później, w 2017 r. Za pierwszy tom autor został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” 2009 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2008.  Za drugi zbiór przypadła mu Nagroda Literacka Gdynia 2018 w kategorii „poezja”. 

Dziennikarz, krytyk i bloger Wojciech Szot o tomie „Pawilony” napisał:  Bielicki jest poetą narracyjnym, opisującym konkretne zdarzenia, miejsca i ludzi, opowiadającym ich historie w poetyckiej formie. To jeszcze nie czyni rewolucji, ale podejmowane tematy – wykluczenia, marginalizacji, odtrącenia przez nową Polskę dziesiątek ludzi (i przedmiotów, jak tytułowe pawilony) w udanej formie poetyckiej to coś nowego. Jest Bielicki poetą z zacięciem publicystycznym i interwencyjnym, krytycznym nie wobec poezji i języka, a wobec historii i sposobów jej pisania.

Wstęp na oba spotkania jest bezpłatny. 

Na zdjęciach: Justyna Tomska (fot. Alicja Dybowska) i Dominik Bielicki (archiwum autora) / Materiały OPK

Page generated in 0.0164 seconds.