Z ostatniej chwili

Dzięki nowym wałom Kucelinka pod kontrolą

2025-10-02 12:13:37 informacje
img

Mająca się zakończyć pod koniec listopada modernizacja odcinka wałów tej rzeki znacząco poprawi bezpieczeństwo powodziowe Częstochowy. Roboty realizują Wody Polskie, z którymi Miasto podpisze dokument regulujący przyszłe tego rodzaju inwestycje – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 
Wały kanału Kucelinka to kluczowy element systemu ochrony przeciwpowodziowej Częstochowy. Z czasem – pod wpływem działających na nie czynników – utraciły swoje pierwotne właściwości. Modernizacja ma im  nadać parametry zgodne z wymogami budowli hydrotechnicznych II klasy ważności, określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2007 r., a tym samym znacząco podnieść poziom zabezpieczenia powodziowego mieszkańców oraz infrastruktury. 

29 września postępom robót modernizacyjnych przyglądał się – w towarzystwie prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka – wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.  – Realizujemy ogromną inwestycję podzieloną na 7 etapów. Jesteśmy w trakcie realizacji czwartego etapu. Wartość całego przedsięwzięcia to 42 mln zł – powiedział na miejscu wiceminister Koperski. – Co prawda Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który zarządza tym ciekiem, jest dosyć daleko, jednak w ostatnim czasie szczególną troską obejmuje Częstochowę i region częstochowski. Przed nami kolejne inwestycje i zabezpieczenia, żeby mienie, zdrowie, życie mieszkańców Częstochowy były odpowiednio chronione.
– Modernizacja wałów Kucelinki to inwestycja, która daje Częstochowie realną, konkretną tarczę ochronną przed skutkami nawalnych deszczów. Zabezpieczamy domy, drogi, miejsca ważne dla codziennego życia mieszkańców, którzy będą mogli się czuć spokojniejsi i bezpieczniejsi – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Jednocześnie już teraz zapowiadamy podpisanie porozumienia z Wodami Polskimi, które określi zasady przyszłej współpracy z Miastem Częstochową – tak, aby nie była to wyłącznie współpraca wynikająca z bieżących kontaktów, ale i ze strategicznych dokumentów.   
Spotkanie na Zawodziu było okazją do omówienia postępów prac inwestycyjnych realizowanych przez Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Stąd także obecność w Częstochowie wiceprezesa Wód Polskich Marcina Jarzyńskiego, który podkreślał: – Modernizacja wałów przeciwpowodziowych kanału Kucelinka to inwestycja o fundamentalnym znaczeniu dla bezpieczeństwa mieszkańców Częstochowy. Przywracając im wymagane parametry techniczne, nie tylko chronimy miasto przed skutkami powodzi, ale także realizujemy naszą misję zapewnienia trwałej i skutecznej ochrony hydrotechnicznej w regionach najbardziej narażonych na żywioły. 
Realizowany obecnie IV etap zadania „Przebudowa, nadbudowa i rozbudowa wałów przeciwpowodziowych kanału Kucelinka o długości 13,68 km na terenie miasta Częstochowa” obejmuje przebudowę, nadbudowę i rozbudowę wałów na odcinku 345 m. Wały będą uszczelnione, a ich parametry – poprawione. Powstanie betonowo-żelbetowy mur oporowy, wykonane zostaną umocnienia gabionowe i biologiczne. Inwestycję dopełni wykonanie nawierzchni na koronie wału i roboty ziemne. 

Koszt obecnego etapu to ponad 4,2 mln zł brutto – finansowany ze środków dotacji budżetu państwa. Zakończenie prac zaplanowano na koniec listopada tego roku. 

Fot. Grzegorz Skowronek/UM

Page generated in 0.0173 seconds.