Z ostatniej chwili

Dzień Wolnej Sztuki

2018-04-19 10:25:53 informacje
img

Niespieszna refleksja nad wybranymi dziełami zamiast wielu prac oglądanych "na szybko" – taki zamysł przyświeca ogólnopolskiej akcji, w którą 21 kwietnia o godz. 12.00 włączy się także Galeria Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego.
Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest w całej Polsce od 2011 r. Pomysł akcji zrodził się z przekonania, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, a nie na ilość eksponatów, na które czasami zaledwie rzuca się okiem, bezrefleksyjnie przebiegając przez wszystkie sale.   
Alternatywą dla biernego, pospiesznego, wyczerpującego i ostatecznie prowadzącego do frustracji zwiedzania jest Slow Art, czyli ruch Powolnej Sztuki. Głosi on zasadę, że lepiej przyjrzeć się tylko kilku obiektom, ale za to zyskać możliwość spędzenia przy nich więcej czasu, zastanowić się nad nimi, a przez to lepiej i na dłużej zapamiętać swoją wizytę w muzeum.
21 kwietnia na Dzień Wolnej Sztuki zaprasza także Muzeum Częstochowskie. W Galerii Dobrej Sztuki (III Aleja 47) od godz. 12.00 do 13.00 przy każdym z pięciu wybranych obrazów spotkamy osobę zachęcającą do dłuższego przyjrzenia się dziełu, podjęcia refleksji i próby samodzielnej interpretacji. W przyjaznej i swobodnej atmosferze będzie można porozmawiać o sztuce i historii prezentowanych prac. Na koniec odbędzie się niezobowiązujące spotkanie, które da odwiedzającym okazję, aby podzielić się wrażeniami z tego powolnego "smakowania" sztuki.
A oto pięć wybranych dzieł z kolekcji Galerii, które znajdą się w centrum zainteresowania podczas Dnia Wolnej Sztuki:
- Józef Mączyński, „Pejzaż w nocy” (1912)
- Jacek Malczewski, „Scena rodzajowa przy oknie” (1916)
- Józef Mehoffer, „Sadzenie drzewek wolności”, projekt witraża (1930)
- Jan Cybis, „Maska i tykwa” (1963)
- Jerzy Nowosielski, „Toaleta” (1970)
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Page generated in 0.0296 seconds.