Z ostatniej chwili

Dziś premiera "Królowej Śniegu"

2020-02-29 15:16:41 informacje
img

Spektakl "Królowa Śniegu" w inscenizacji Magdaleny Piekorz można od dziś, soboty 29 lutego oglądać na scenie Teatru im. A. Mickiewicza. Premiera - o godz. 18.00, ale już wiadomo, że choć do kresu zimy zaledwie trzy tygodnie, Królowa Śniegu zadomowi się u nas na dłużej.
- Porwaliśmy się na realizację dość skomplikowaną, bardzo trudną od strony technicznej - mówili dziennikarzom aktorzy i realizatorzy spektaklu na środowej konferencji prasowej. - Tu ważni są wszyscy pracujący w teatrze, to nie jest spektakl aktorski.
Fakt, wydarzenia rozgrywają się zarówno na scenie, jak i na ekranie, jest w przedstawieniu mnóstwo niezwykłości i czegoś, co nazwiemy "magią teatru", a słowa, że pracowali przy nim "sami czarodzieje" z pewnością nie są słowami na wyrost.
Na pewno zwrócimy uwagę na muzykę Adriana Konarskiego, związanego z Piwnicą pod Baranami, piękne kostiumy Dominiki Żabińskiej,  scenografię autorstwa Hektora Weriosa, który też wyrysował spektakl na ekranie. Nad  światłami czuwał Paweł Murlik, a nad elementami magicznymi – Maciej Pol.
O swej pracy opowiadali z ogromnym entuzjazmem wszyscy. Zafascynowania tym, co się przez ostatnie tygodnie działo podczas prób w teatrze nie kryli aktorzy: tytułowa Królowa Śniegu - Teresa Dzielska i Antoni Rot - niezwykły narrator-włóczykij. - Mieć w sobie 10-letnie dziecko to niesamowita przygoda i przeżycie - mówiła Hanna Zbyryt, w spektaklu - Gerda. Ma ona w sobie, jak zapewnia cała ekipa spektaklu, niezwykle dużo dziecięcego uroku, musi jednak przemierzyć świat, by trafić do krainy lodu, zmiękczyć Królową i stopić lód w sercu Kaja (w tej roli Krzysztof Koła).
- Trzeba w sobie nosić dziecko przez całe życie. Dlatego spektakl polecamy też dorosłym. Nie wstydźmy się przyść do teatru, to baśń dla wszystkich - mówi dyrektor Robert Dorosławski. 
- Sztuka o samotności i potędze miłości - dodaje Teresa Dzielska.
Baśń z pewnością znamy, warto jednak wspomnieć, że autorem tekstu, inspirowanego dziełem Hansa Christiana Andersena jest Beniamin Maria Bukowski, młody dramaturg i reżyser teatralny, laureat kilkunastu konkursów literackich. Usłyszymy w niej też piosenki, autorką ich tekstów jest Magdalena Piekorz. A że zdają się ciekawsze i wywołujące większe emocje od tych, które słyszeliśmy w animowanych bajkach filmowych o Królowej Śniegu, na pewno ucieszy wszystkich, że już niebawem zostaną wydane na płycie i po spektaklu będziemy mogli je mieć dla siebie, słuchać w domu.
- To najtrudniejsza realizacja, jakiej się w życiu podjęłam - wyznaje reżyser Magdalena Piekorz. 
Fot. Mikołaj Lesław Ataniel
*
Po dzisiejszej, sobotniej premierze o godz. 18.00, "Królową Śniegu" będzie można zobaczyć jeszcze w najbliższych dniach: 1 III o godz. 17.00, 3 III o 10.30, 4 III o 10.00, 5 III - o 10.00 i 18.00, 6 III o 9.30, 26 III o 10.00, 27 III o 10.00 i 18.00, 

Page generated in 0.0201 seconds.