Z ostatniej chwili

Emerytura na konto coraz popularniejsza

2021-02-15 11:08:51 informacje
img

Emeryci polubili rachunki bankowe. Wskaźnik ubankowienia seniorów rośnie, zarówno w skali kraju, jak i w województwie śląskim, gdzie wynosi ponad 76 proc. W Oddziale ZUS w Zabrzu 79 proc. emerytów i rencistów wybiera konto w banku jako sposób przekazywania swojego świadczenia. Pozostali, jak dawniej, co miesiąc oczekują listonosza.

Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Spośród 8,5 mln wypłat świadczeń długoterminowych aż 73,6 proc. jest przekazywane na rachunek bankowy. W województwie śląskim wskaźnik ubankowienia jest jeszcze wyższy i przekracza 76 proc. Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (97 proc.) oraz klienci otrzymujący emerytury pomostowe (93 proc.). 

* Bezpieczeństwo i oszczędność dla seniora

Konto w banku to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Szczególnie teraz, gdy preferowane są płatności bezgotówkowe. – Ponadto rachunek bankowy pozwala swobodnie dysponować swoim czasem. Po pierwsze nie musimy czekać na wizytę listonosza, który przyniesie nam emeryturę, a po drugie, gdy z różnych przyczyn nie będzie nas przez jakiś czas w domu, nie musimy się martwić, że pozostaniemy bez gotówki. Zdarza się, że przekaz wysłany na pocztę, wraca do ZUS, bo nikt nie mógł go odebrać, a emeryt pozostaje wtedy bez pieniędzy. Przelew na konto wyklucza takie sytuacje. Ponadto emerytura wypłacana na rachunek w banku zawsze jest na czas, bo ZUS nigdy nie spóźnia się z jej wypłatą – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim. 

Rachunek bankowy to dodatkowa ochrona dla seniorów przed złodziejami i oszustami. Brak większej gotówki w domu pozwala na uniknięcie utraty oszczędności w sytuacji kradzieży. 

* Kampania informacyjna ZUS

Wciąż jest grono osób, które decyduje się, aby wypłaty z ZUS otrzymywać w gotówce. Jak wskazują badania przeprowadzone przez ZUS wśród tych osób, taka decyzja wynika w dużej mierze z braku wiedzy, jak korzystać z rachunku bankowego, a szczególnie z bankowości elektronicznej. ZUS rozpoczął kampanię edukacyjno-informacyjną o korzyściach posiadania konta w banku. – Chcemy, aby nasi klienci swobodnie i bez lęku mogli dysponować swoimi pieniędzmi, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa. Aby swoje świadczenia pobierali na rachunek bankowy, a wychodząc do sklepu czy apteki, używali karty płatniczej. Bo konto w banku jest bezpieczne i wygodne, a otrzymywanie pieniędzy z ZUS na swój rachunek bankowy pozwala na bezpieczny dostęp do nich - tłumaczy rzeczniczka. 

* Emerytura na konto - złóż dyspozycję w ZUS

Aby zacząć otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy, należy złożyć w ZUS wniosek EZP. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie dokumentu elektronicznego poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W razie pytań – można skorzystać z pomocy pracowników ZUS, kontaktując się  z nimi telefonicznie, za pomocą e-wizyty lub też odwiedzając placówkę ZUS osobiście. Więcej informacji na temat kampanii można przeczytać na stronie internetowej zus.pl. 

Page generated in 0.0186 seconds.