Z ostatniej chwili

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

2020-10-20 12:04:42 informacje
img

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. W tym okresie mówi się o istocie profilaktyki oraz diagnostyki. Na 15 października przypada również Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. W ten wyjątkowy dzień zorganizowano briefing w częstochowskim szpitalu onkologicznym Nu-Med. Eksperci poruszyli na nim problematykę zachorowań.

Magdalena Banach, zastępczyni dyrektora Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Nu-Med w Częstochowie, w przedmowie zwróciła uwagę na zmianę w funkcjonowaniu polskiej służby zdrowia. Zaznaczyła, że z powodu zakażeń COVID-19 zamykane są oddziały, a nawet całe szpitale. Taki stan uniemożliwia zastosowania prawidłowego i radykalnego leczenia.

Ludzie pod wpływem strachu zaprzestają leczenia. Z obserwacji wynika, że w placówkach onkologicznych jest coraz więcej pacjentów z zaawansowaną chorobą. Jest to sytuacja odwrotna do tej, która miała miejsce do marca 2020 roku.

Profesor Iwona Gisterek, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, powołując się na statystyki, poinformowała, że 1/3 pacjentów zaprzestała wizyt onkologicznych. Pacjenci, którzy są w trakcie leczenia, w wyniku lęku przed zarażeniem przekładają swoje zabiegi. To bardzo niepokojące. Na ten moment z powodu nowotworów odnotowywanych jest ponad 300 zgonów w ciągu dnia. W Polsce na raka zachorowuje 200 tysięcy osób rocznie.

Doktor Barbara Huras w nawiązaniu do wypowiedzi poprzedniczki zwróciła uwagę, że zamiast się rozwijać i dokonywać postępów, lekarze walczą o przedłużenie życia osób chorych.

Wojciech Konieczny, dyrektor naczelny Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie wypunktował, że ilość badań diagnostycznych w ostatnim czasie drastycznie spadła. 

Istotne jest zachowanie funkcji Służby Zdrowia, która nie służy tylko leczeniu zarażeniem COVID-19. Nie można całego potencjału Ochrony Zdrowia skierować na pandemię. Niewydolność systemu i zaniedbanie leczenia chorób onkologicznych oraz chorób pilnych będzie wiązało się z większą ilością przypadków śmiertelnych.

Elżbieta Markowska ze Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki jako kobieta, która wygrała walkę z rakiem, wyraźnie zaakcentowała istotę profilaktyki i przypomniała, że wcześnie zdiagnozowana choroba nowotworowa jest w całkowicie wyleczalna. To profilaktyka jest medycyną przyszłości, bo to ona daje nam świadectwo tego, jak zdrowe jest społeczeństwo.

Zgromadzeni przekonywali, że odpowiedzialność za nasze zdrowie jest w naszych rękach. Nie bagatelizujmy niepokojących nas objawów, nie bójmy się konsultacji i badań.

Patryk Pyrek

Page generated in 0.0161 seconds.