Z ostatniej chwili

Fałszywe SMS-y nakłaniające do zapłaty

2018-12-12 19:04:20 informacje
img

Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami wysyłanymi na telefony komórkowe i skrzynki mailowe, które informują o zaległościach w opłatach. Wchodząc w link i przekazując daną kwotę, możemy stracić wszystkie nasze oszczędności. Policja apeluje o zachowanie rozwagi i dokładne sprawdzanie autentyczności otrzymywanej korespondencji.
Do policjantów w kraju zgłasza się coraz więcej osób otrzymujących na telefony komórkowe oraz skrzynki pocztowe wiadomości tekstowe, które zawierają informacje o zaległościach za jakąś opłatę, czy też że kwota za przesyłkę pod wskazany w zamówieniu adres jest wyższa i należy uregulować jej różnicę. W wiadomościach odbiorcy otrzymują ostrzeżenie, że w razie niewykonania przelewu zostanie zablokowany ich numer telefonu bądź zamówienie zostanie anulowane. Wiadomości zawierają też informację o czasie, w jakim trzeba wykonać przelew. 
Bardzo istotny jest fakt, że fałszywe wiadomości przychodzą pod taką samą nazwą, jaką posiadają operatorzy sieci czy firmy kurierskie. Wchodząc na wysłany w wiadomości link, zostajemy automatycznie przekierowani na stronę umożliwiającą zalogowanie do osobistego konta bankowego, celem uiszczenia wskazanej kwoty. Najczęściej są to kwoty w wysokości 1 lub 2 zł. W rzeczywistości kwoty wykonanego przelewu okazują się znacznie wyższe i mogą sięgać nawet wysokości wszystkich posiadanych na koncie środków.
Policja apeluje o rozwagę: upewnijmy się, że wykonywane przez nas przelewy są adresowane na konta firm, do których faktycznie mają dotrzeć. Kiedy nie mamy pewności o autentyczności wiadomości, skontaktujmy się z jej nadawcą, aby uzyskać właściwą odpowiedź, bądź informację, że ktoś próbuje nas oszukać.
Fot. Materiały myszkowskiej Policji

Page generated in 0.029 seconds.