Z ostatniej chwili

Festiwal "Gaude Mater" znów tylko w Częstochowie

2018-04-19 15:14:30 informacje
img

Wkrótce 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Potrwa od 1 do 7 maja - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
W programie festiwalu znajdzie się m.in. muzyka dawna, organowa, chóralna i gospel. Impreza wraca do swojej pierwotnej formuły – koncerty odbędą się wyłącznie w naszym mieście, a organizacją zajmuje się Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”.
Organizatorom zależy, aby tegorocznej edycji nadać interdyscyplinarny charakter. Dlatego w programie – oprócz koncertów – znajdą się także wystawy malarstwa i fotografii.
Zgodnie z tradycją festiwalu, koncert inauguracyjny odbędzie się w bazylice jasnogórskiej, w której 1 maja o godz. 18.00 muzykę ze zbiorów klasztoru zagra „La Tempesta”, jeden z czołowych polskich zespołów wykonujących muzykę dawną. Później festiwalowe wydarzenia będą gościć w siedzibie Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater", MDK-u, Filharmonii Częstochowskiej, a także w kościołach – ewangelicko-augsburskim, rektorackim oraz kościele Wyższego Seminarium Duchownego.
Spektrum gatunkowe tegorocznej edycji obejmie muzykę organową, chóralną, gospel. Gratką będzie z pewnością prapremierowy koncert zespołu prof. Marii Pomianowskiej, specjalizującej się w wykorzystywaniu etnicznego instrumentarium. 
Innym mocnym punktem programu będą choćby wspólne improwizacje na temat pieśni maryjnych w wykonaniu organisty Bogusława Grabowskiego i znanego m.in. z zespołu Miłość saksofonisty Macieja Sikały. 
Warto wspomnieć także o recitalu Karoliny Cichej, wokalistki i multiinstrumentalistki, którą Tomasz Budzyński z zespołu Armia określił "talentem na miarę Ewy Demarczyk". 
Poza wykonawcami z Polski, usłyszymy muzyków z Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Izraela. 
Podczas koncertu zamykającego festiwal, 7 maja o godz. 19.00 w Filharmonii Częstochowskiej oratorium "Mesjasz" Händla wykonają chór i orkiestra Filharmonii wraz z solistami.  
Wśród pozamuzycznych wydarzeń festiwalu znalazły się prezentacja malarstwa częstochowskiego artysty Jarosława Kweclicha, a także wystawa prac częstochowskich fotografików – Jarosława Dumańskiego i Cezarego Miłosia.
Bilety są do nabycia w siedzibie OPK (ul. Dąbrowskiego 1). Wejściówki na "Koncert Muzyki Synagogalnej" dostępne są także w kasie Filharmonii, bo właśnie w gmachu przy ul. Wilsona 16 odbędzie się to wydarzenie.  
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Page generated in 0.029 seconds.