Z ostatniej chwili

Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj! - 3-11 września 2022 r.

2022-08-16 13:43:28 informacje
img

Już po raz 12. w Częstochowie odbędzie się Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj! Tym razem potrwa aż 9 dni.
- Od ponad dekady organizujemy Festiwal, ponieważ wierzymy w moc literatury. I choć statystyki podawane przez Bibliotekę Narodową nie napawają optymizmem, wierzymy, że czytanie nie tylko uwrażliwia, pomaga w budowaniu tożsamości, daje narzędzia do rozumienia i opowiadania o świecie, ale jest też punktem wyjścia do najlepszej zabawy - mówią organizatorzy. - I na Festiwalu bawimy się w dekonstrukcje słów, by odmienić typowe spojrzenie na literaturę i przekroczyć sztampową formę promocji czytelnictwa. Chcemy uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze. Punktem wyjścia jest oczywiście literatura, ale interesują nas jej liczne interakcje z wszelkimi odcieniami sztuki.
Na Festiwal w tym roku przyjadą: Agnieszka Gajewska, Karolina Dzimira-Zarzycka, Jarosław Szubrycht, Łukasz Kozak, Wojciech Gunia, Marta Kisiel, Maria Mamczur, Magdalena Okraska, Jacek Hugo-Bader, Łukasz Orbitowski.
Nie zabraknie też debat. Porozmawiamy o tym, czy wciąż chcemy czytać Virginię Woolf i dlaczego do dyskusji publicznej znów wróciło pojęcie „własnego pokoju”. Rozmówczyniami będą: Sylwia Chutnik, Olga Wróbel i Eliza Kącka. Druga debata zostanie poświęcona roli tłumaczenia w literaturze. Porozmawiają: Krzysztof Cieślik, Anna Wasilewska i Maciej Świerkocki.
Krzysztof Cieślik poprowadzi także warsztaty tłumaczeniowe, będzie można zawalczyć w literackiej bitwie umysłów, wybrać się na literacką grę miejską, a także wziąć udział w slamie poetyckim.
Swoją wystawę zaprezentuje Bartosz Zaskórski, organizatorzy zapraszają także do wzięcia udziału w open callu, którego hasło brzmi: „może wszystko jest takie, jak wygląda”, które nawiązuje do „Granicy” Zofii Nałkowskiej (szczegóły: https://www.facebook.com/events/592180539241819).
Nie zabraknie także koncertów. Zagrają dla nas: Nanga, Korine Sky Riot, Jaźna. Muzyka towarzyszyć będzie także spektaklowi-westernowi „O czynach niszczących opowieść” oraz słuchowisku-niespodziance, które zakończy 9 festiwalowych dni.
Szczegółowy program Festiwalu pojawi się już wkrótce na stronie: http://www.festiwalczytaj.pl/
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2022 oraz ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowa.

Page generated in 0.0169 seconds.