Z ostatniej chwili

Festiwal Retro - tym razem z piosenkami z lat 50.

2019-07-05 12:13:24 informacje
img

Artur Barciś poprowadzi koncert, podczas którego piosenki z lat 50. przypomną m.in. Renata Przemyk, Hanna Śleszyńska, Olga Bończyk, a także zespół częstochowskiego Teatru. Wcześniej, już o godz. 16.30, usłyszymy Kapelę Czerniakowską, a piosenki Marino Mariniego zaśpiewa włoski aktor Nicola Palladini. Festiwal „Retro” na pl. Biegańskiego już w najbliższą sobotę 6 lipca. Wstęp wolny - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.  

Po kilku latach muzycznych wspomnień 20-lecia międzywojennego, tegoroczna, 6. edycja festiwalu osadzona będzie w klimacie lat 50. XX wieku. Tworzone wówczas piosenki doczekały się do dziś licznych wykonań i autorskich interpretacji. Wystarczy wspomnieć choćby „Dwa serduszka, cztery oczy” z repertuaru „Mazowsza” (piosenkę rozsławioną przez film „Zimna wojna”) albo „Czerwony autobus” czy „Na lewo most, na prawo most…”, śpiewane przez lata na szkolnych akademiach. 

– Wierzę, że pomysł muzycznego powrotu do lat 50. i częściowo 60. ubiegłego wieku przypadnie do gustu widzom tegorocznego Festiwalu Retro – mówi zastępca prezydenta Częstochowy Jarosław Marszałek. – Staramy się, by w ofercie kulturalnej Częstochowy znalazły się propozycje dla ludzi w różnych grupach wiekowych i o rożnych upodobaniach. Dlatego mamy m.in. alternatywną Frytkę OFF-jazd, jazzowy Hot Jazz Spring, Hip-Hop Elements, Summer Chill dla młodzieży, a z drugiej strony Senioralia czy Festiwal Retro, który – jestem pewien – przyciągnie w sobotę na plac Biegańskiego ludzi w różnym wieku.     

Festiwal rozpocznie się wczesnym popołudniem od licznych atrakcji dla całych rodzin oraz występów poprzedzających główny koncert. Na scenie muzycznej około godz. 16.30 wystąpi słynna Kapela Czerniakowska, której repertuar inspirowany jest warszawskimi ulicznymi balladami okresu wojennego i powojennego. Obchodząca w ubiegłym roku 50-lecie istnienia Kapela wydała ponad 40 płyt i mimo zmian w składzie nadal daje mnóstwo koncertów w kraju i za granicą.

Smaczkiem dnia będzie koncert Nicoli Palladiniego – Włocha, absolwenta wydziału wokalno-musicalowego w Rzymie, od paru lat mieszkającego w Polsce i już całkiem nieźle posługującego się polszczyzną. Koncert „Ciao, ciao, Bambina” w jego wykonaniu złożony będzie z piosenek Marino Mariniego – włoskiego piosenkarza uwielbianego nad Wisłą właśnie na przełomie lat 50. i 60. Polacy nazwali go „królem włoskiej piosenki”, a i artysta odwzajemniał tę miłość – Polskę odwiedził kilkakrotnie, a w dowód wdzięczności za entuzjastyczne przyjęcia, wykonywał po polsku piosenkę, „Nie płacz, kiedy odjadę”, która od razu stała się wielkim przebojem i do dziś jest jedną z najbardziej popularnych „przytulanek”. 

Koncert główny – „Zaczarowany koń. Piosenki lat pięćdziesiątych” – rozpocznie się ok. godz. 20.30. Wypełnią go piękne piosenki liryczne („Kasztany”, „Pamiętasz, była jesień” „Kaziu, zakochaj się”, „Złoty pierścionek”), ale i żywiołowe, dynamiczne („Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Kuba, wyspa jak wulkan gorąca”, „Cicha woda”, „Karuzela”) – zarówno znane, jak  i nieco zapomniane. Za scenariusz i reżyserię odpowiada dyrektor częstochowskiego Teatru Robert Dorosławski, a wśród wykonawców pojawią się: Olga Bończyk, Renata Przemyk, Hanna Śleszyńska oraz aktorki i aktorzy Teatru – Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Waldemar Cudzik, Antoni Rot i Maciej Półtorak. Stroną muzyczną i aranżacyjną zajmie się – jak zawsze – zespół Makabunda pod wodzą Wojtka „Brodiego” Turbiarza, a całość – z pomocą dyrektora częstochowskiej sceny – ma poprowadzić Artur Barciś, który jednak także zaśpiewa dla częstochowskiej publiczności.

Spotkanie prasowe zapowiadające Festiwal odbyło się w Odwachu obok Ratusza - siedzibie Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM - w poniedziałek 1 lipca. Obok zastępcy prezydenta miasta Jarosława Marszałka wzięli w niej udział dyrektor częstochowskiego Teatru Robert Dorosławski oraz naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Aleksander Wierny.

A oto program Festiwalu Retro:

- 16.30 – koncert Kapeli Czerniakowskiej

- 18.00 – koncert Nicoli Palladiniego

- 20.30 – koncert finałowy  „Zaczarowany koń... – piosenki lat pięćdziesiątych”.

Oprócz koncertów na placu od wczesnych godzin popołudniowych czekać będą na publiczność inne festiwalowe atrakcje (m.in. fotobudka, szczudlarze, pokaz starych aut, animacje dla dzieci…).  

Page generated in 0.0287 seconds.