Z ostatniej chwili

Fortepiany Wolności

2019-06-03 13:19:07 informacje
img

Trzy darmowe koncerty wybitnych pianistów, którzy wykonają ulubione melodie Karola Wojtyły oraz utwory jemu dedykowane, odbędą się w Częstochowie w najbliższych dniach - dniach 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża-Polaka do rodzinnego kraju.

We wtorek 4 czerwca o  godz.18.00 w altanie w parku Staszica wystąpi Jakub Sokołowski. Współpracował i nagrywał dla Juliusza Machulskiego i Kordiana Piwowarskiego. W 2014 r. jako jedyny Polak wziął udział w prestiżowym kursie muzycznym w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music w Nowym Jorku, podczas którego, wraz z 15 innymi uczestnikami z całego świata, pracował pod okiem takich wybitnych muzyków, jak Ralph Alessi, Tim Berne i Gerald Cleaver. Od 2009 r. prowadzi autorski zespół Magnolia Acoustic Quartet (MAQ), z którym nagrał dwie koncertowe płyty. Zespół znalazł się w finale Międzynarodowego Konkursu Jazz nad Odrą, zdobył II nagrodę na międzynarodowym konkursie młodych zespołów jazzowych JAZZ JUNIORS w Krakowie oraz I nagrodę Europejskich Integracji Muzycznych w Żyrardowie z rąk Włodka Pawlika. Obecnie pracuje jako wykładowca i akompaniator na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Na program jego koncertu złożą się: 

-Improwizacje na temat kompozycji Stanisława ze Szczepanowa – „Gaude Mater Polonia”

-Improwizacje na temat kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego –„Beatus Vir”

-Improwizacje na temat  kompozycji  Stanisława Soyki – „Omnia nuda et perta”

-Improwizacje na temat kompozycji Krzysztofa  Pendereckiego – „Chaconne in memoria Giovanni Paolo II”

-Improwizacje na temat kompozycji  Arvo Pärta – „Für Alina”

-Improwizacje na temat kompozycji Karola  Szymanowskiego – „Stabat Mater” (część I)

-Improwizacje na temat kompozycji Karola Szymanowskiego - Litania do Marii Panny (część I)

W środę  5 czerwca o  godz. 18.00 w parku Staszica usłyszymy Aleksandra Dębicza, jednego  z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej, doskonalił swoje umiejętności na międzynarodowych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem światowej sławy pianistów i pedagogów: Roberta Levina, Andrasa Schiffa, Andrea Bonatty, Alexandera Braginskiego, Jana Jiraceka von Arnima, Katarzyny Popowej-Zydroń, Andrzeja Jasińskiego, Aleksieja Orłowieckiego i in. Koncertował zarówno w Polsce, jak i za granicą (m.in. Niemcy, Francja, Rumunia, Włochy, Austria). Jest doskonałym interpretatorem muzyki klasycznej, co potwierdzają główne nagrody m.in.: na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie/Frankfurcie n/O w 2000 roku, na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Bukareszcie w 2006 roku, był także półfinalistą VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 2010 roku. Pianista jest równie dobrym interpretatorem muzyki współczesnej i jej twórcą – w 2013 został zwycięzcą międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest – jedynego konkursu tego rodzaju na świecie. Program jego występu to:

-Improwizacje na temat kompozycji Stanisława ze Szczepanowa  „Gaude Mater Polonia”

-Improwizacje na temat kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego  „Beatus Vir”

-Improwizacje na temat  kompozycji  Stanisława Soyki  „Omnia nuda et perta”

-Improwizacje na temat kompozycji Krzysztofa  Pendereckiego  „Chaconne in memoria Giovanni Paolo II”

-Improwizacje na temat kompozycji  Arvo Pärta  „Für Alina”

-Improwizacje na temat kompozycji Karola  Szymanowskiego  „Stabat Mater” (część I)

-Improwizacje na temat kompozycji Karola Szymanowskiego  Litania do Marii Panny (część I)

W czwartek 6 czerwca na Jasnej Górze zagra Adam Kosmieja - jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Artysta nieustannie poszukujący, którego repertuar i doświadczenia koncertowe obejmują utwory zarówno klasyczne, jak i awangardowe oraz multimedialne. Ożywiona działalność koncertowa w kraju i za granicą zaprowadziła go do sal koncertowych Ameryki Północnej, Europy i Azji m.in.: Weill Recital Hall w Carnegie Hall i Yamaha Concert Artist's Hall w Nowym Jorku. W Polsce współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami. Utwory, które w jego wykonaniu usłyszymy, to:

Fryderyk Chopin - Etiuda c-moll, "Rewolucyjna" Op.10 Nr 12; Nokturn g-moll, Op.37 Nr 1

3 Mazurki Op.56; Scherzo Nr 3 cis-moll, Op.39 

Ignacy Jan Paderewski - Legenda As-dur, Op.16 Nr 1; Krakowiak fantastyczny, Op.14 Nr 6 

Karol Szymanowski - Mazurek a-moll, Op.50 Nr 11; Mazurek B-dur, Op.50 Nr 6 

Kazimierz Serocki - Krasnoludki: Miniatury dla dzieci

Fryderyk Chopin - Walc Des-dur "Minutowy", Op.64 Nr 1; Walc cis-moll, Op.64 Nr 2; Wielki Polonez As-dur, Op.53

Wydarzenia są częścią cyklu koncertów „Fortepiany Wolności. Szlakiem pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny”, które odbędą się w Gnieźnie, Częstochowie, Krakowie, Nowym Targu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach i Oświęcimiu. 

 

Page generated in 0.033 seconds.