Z ostatniej chwili

Fortum podsumowuje sezon jesienno-zimowy

2024-05-17 12:27:26 informacje
img

Ponad 1,47 mln GJ ciepła dostarczyła w zakończonym sezonie grzewczym firma Fortum, właściciel sieci ciepłowniczej i elektrociepłowni w Częstochowie. Na inwestycje sieciowe w formie nowych przyłączeń oraz modernizację sieci i węzłów ciepłowniczych w 2023 r. przeznaczyło 8 mln zł. W tym czasie nakłady inwestycyjne w częstochowskiej elektrociepłowni wyniosły prawie 11 mln zł – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Elektrociepłownia Częstochowa zakończyła sezon, dostarczając 1,47 mln GJ ciepła. Do wyprodukowania takiej ilości ciepła zużyto ok. 80.000 ton węgla i 100.000 ton biomasy. To tyle, ile mieści się odpowiednio w 1600 wagonach i w 5000 ciężarówek.

Największy popyt na ciepło w Częstochowie miał miejsce 9 stycznia. Tego dnia średniodobowa temperatura wyniosła – 13,3 ºC, a produkcja ciepła 16,9 tys. GJ. Całkowite zapotrzebowanie częstochowian na ciepło w tym sezonie grzewczym spadło o około 4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wynik ten może świadczyć m.in. o cieplejszej zimie. 

– Z  pewnością rośnie świadomość mieszkańców, w jaki sposób gospodarować ciepłem. W mieście przybywa np. termoizolowanych budynków. Ale nie bez znaczenia są też działania Fortum na rzecz optymalizacji działania sieci ciepłowniczej w mieście – mówi Jakub Kołodziejczyk, kierownik należącej do Fortum Elektrociepłowni Częstochowa.

– Fortum w Częstochowie koncentruje się z jednej strony na wzroście efektywności produkcji energii, a z drugiej na poprawie jakości powietrza. Naszą rolą jest zapewnienie mieszkańcom Częstochowy bezpiecznego i jak najmniej emisyjnego źródła ciepła. To właśnie dlatego nieustannie modernizujemy i rozbudowujemy naszą sieć ciepłowniczą – dodaje.

W elektrociepłowni Częstochowa, od początku jej istnienia, uniknięto emisji aż 1.638.000 ton CO2, zastępując część paliwa węglowego biomasą.

W sezonie 2023/2024 Fortum uruchomiło w Częstochowie 28 węzłów ciepłowniczych, podłączając do sieci budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc na poziomie 6,7 MW, a także wybudowało ponad 4 km sieci ciepłowniczej. W samej elektrociepłowni został przeprowadzony remont kotła i instalacji towarzyszących, by zapewnić jak najwyższą dyspozycyjność jednostki w sezonie zwiększonej eksploatacji.

– Łącznie w ubiegłym sezonie realizowaliśmy aż 98 inwestycji. W 2023 r. wydaliśmy ok. 1,5 mln zł na modernizacje sieci ciepłowniczej, pół miliona złotych na modernizację węzłów cieplnych oraz ok. 6 mln zł na podłączenie nowych odbiorców ciepła – podsumowuje Andrzej Żyła, główny specjalista ds. inwestycji sieciowych w Częstochowie.

W sezonie 2024/2025 Fortum planuje kontynuację inwestycji zarówno w jednostce wytwórczej, jak i w obrębie sieci ciepłowniczej - co pochłonie ok. 30 mln zł.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0162 seconds.