Z ostatniej chwili

Fotografie w poszukiwaniu różnych stanów piękna

2018-12-14 18:49:30 informacje
img

Janusz Jano Mielczarek, doskonale znany autor wystaw fotografii, zbiorów opowiadań i sztuk teatralnych, laureat nagród artystycznych i literackich,  animator kultury, pomysłodawca i długoletni kurator Międzynarodowego Salonu „Martwa natura w fotografii” – przygotował dla Miejskiej Galerii Sztuki wystawę nostalgiczną, związaną z jubileuszem pracy twórczej. 
Sięga w niej do początków, pierwszych nagradzanych zdjęć, do ulubionej i mistrzowskiej w jego wykonaniu formy, jaką jest portret. Przypomina swoje najlepsze realizacje: „portrety artystów, ale także zwykłych ludzi, pięknych siłą wewnętrzną, a nie tą wygenerowaną cyfrowo”. Do niektórych swoich bohaterów wraca po latach, by uzmysłowić nieuchronny, ale i fascynujący upływ czasu. Czas jest dla autora wystawy ważny – czas na skupione i z namysłem wykonane zdjęcie, trwałość/nietrwałość zdjęć (niektóre odbitki zdjęć pokazane na wystawie mają ponad czterdzieści lat), nostalgiczna rekonstrukcja dawnej ciemni fotograficznej. 
- Chciałbym, żeby widzowie spróbowali przeżyć choć przez chwilę powrót do przeszłości, powiązany z możliwością zajrzenia do dawnej ciemni fotograficznej odtworzonej na wystawie. Aby dostrzegli także na fotografiach wpływy moich działań teatralnych i literackich. To moje zamierzenie wyraża wybrany przeze mnie tytuł wystawy: „W poszukiwaniu różnych stanów piękna”.
Wystawa „W poszukiwaniu różnych stanów piękna. Janusz Jano Mielczarek - Fotografie 1960-2018” zostanie otwarta w Miejskiej Galerii Sztuki (III Aleja 64) w sobotę 15 grudnia o godz. 16.00.

Page generated in 0.0292 seconds.