Z ostatniej chwili

Fundacja rodzinna sposobem na sukcesję w firmie

2023-10-27 10:56:16 informacje
img

Fundacja rodzinna sposobem na sukcesję w firmie

Temu zagadnieniu będzie poświęcone najbliższe – zaplanowane na 2 listopada – „Śniadanie z przedsiębiorcami” organizowane przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Sukcesja staje się coraz gorętszym tematem, bo Polska weszła już w okres, kiedy powoli osiąga wiek emerytalny pokolenie przedsiębiorców, które weszło do biznesu z początkiem lat 90. W co piątej/szóstej firmie w Polsce jej właściciele przekroczyli już sześćdziesiątkę.  Przed tymi ludźmi stoi wyzwanie podjęcia decyzji dotyczących dalszego funkcjonowania ich przedsięwzięć biznesowych. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z ustawy o zarządzie sukcesyjnym, a także przeprowadzić sukcesję poprzez ustanowienie fundacji rodzinnej. Ustawa o fundacji rodzinnej to nowe prawo – ze stycznia tego roku. Narzędzie takie jak fundacja rodzinna jest przydatne zwłaszcza w przypadku firm średnich i dużych, dając gwarancję, że po odejściu założyciela/właściciela firma będzie przynosiła środki na utrzymanie kolejnym pokoleniom jego potomków.
Prelekcję „Fundacja rodzinna jako sposób na sukcesję pokoleniową i zabezpieczenie majątku w firmach rodzinnych” wygłosi Justyna Janota, prezeska dwóch spółek zajmujących się usługami księgowymi i podatkowymi, prowadząca też własną Fundację. Ukończyła studia magisterskie ze specjalizacją finanse publiczne i podatki oraz podyplomowe z zakresu rachunkowości, audytu wewnętrznego i kontroli finansowej oraz coachingu i Managera Ekonomii Społecznej. Jest też absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Ma certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów, pracowała w Izbie Skarbowej w Katowicach oraz w tamtejszym Urzędzie Miasta. Pełniła również funkcję członkini Samorządowego Kolegium Odwoławczego.  
Gościem specjalnym spotkania będzie prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 2 listopada w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, przy ul. Wały Dwernickiego 117/121, o godz. 9.00. Potrwa ok. 2 godzin.
Na spotkanie należy się zarejestrować do 30 października za pomocą formularza na stronie internetowej ARR w Częstochowie S.A.  –  zakładka „Śniadania z  przedsiębiorcami”. A sam udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Pytania kierować można mailowo na adres sniadania@arr.czestochowa.pl lub telefonicznie pod numerem 34 360 56 88.

Page generated in 0.0181 seconds.