Z ostatniej chwili

Gra antydyskryminacyjna wkrótce dla wszystkich

2019-01-23 13:33:31 informacje
img

Opracowaną w Urzędzie Miasta grę, której celem jest m.in. przeciwdziałanie krzywdzącym stereotypom, już w lutym będzie można pobrać bezpłatnie z portalu www.rowna.czestochowa.pl - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Po tragicznych wydarzeniach podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku samorządy w całej Polsce, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, szkoły oraz media wykazują zwiększone zainteresowanie konkretnymi działaniami, jakie można podjąć, aby promować cywilizowany dialog, rozwiązywanie sporów bez przemocy i wyrażanie swoich racji bez obrażania czy upokarzania oponentów.   
Na fali tego zainteresowania trwające już od dłuższego czasu częstochowskie działania w tym obszarze również przyciągnęły uwagę zarówno mediów – w tym ogólnopolskich – jak i innych samorządów chcących skorzystać z dobrych praktyk. Niejako odpowiadając na to zapotrzebowanie, działający w Urzędzie Miasta zespół skupiony wokół Pełnomocniczki Prezydenta Częstochowy ds. równych szans pracuje obecnie nad udostępnieniem gry dyskryminacyjnej wszystkim, którzy zechcą z niej skorzystać – w szkołach czy podczas różnego rodzaju zajęć z młodzieżą, szkoleń i warsztatów. Zespół opracowuje jasne, czytelne wskazówki dla pedagogów chcących wykorzystać grę podczas zajęć, konspekt lekcji oraz zestawienie przydatnych materiałów, do których mogą sięgnąć osoby prowadzące zajęcia z wykorzystaniem gry.  
Gra zatytułowana „Na tropie uprzedzeń” jest jednym z działań prowadzonych w Częstochowie w ramach edukacji antydyskryminacyjnej. Wpisuje się w nurt tzw. serious games – celem jest nie tylko wspólna zabawa i integracja, ale także refleksja nad poważnymi kwestiami i zdobywanie przydatnych w życiu kompetencji. W przypadku gry stworzonej w Urzędzie Miasta Częstochowy chodzi o namysł nad stereotypami i uprzedzeniami, ich powszechnością i często krzywdzącym charakterem, a także nad ich ogromnym, zazwyczaj nieuświadomionym wpływem na nasze postawy wobec innych ludzi i interakcje z nimi.
Grę – wraz z opisem i wskazówkami pomagającymi zaplanować lekcję z jej wykorzystaniem – już w lutym będzie można bezpłatnie pobrać pod linkiem www.rowna.czestochowa.pl
Na zdjęciu: młodzież w czasie zajęć z wykorzystaniem gry antydyskryminacyjnej

Page generated in 0.0168 seconds.