Z ostatniej chwili

Graj, póki grasz

2019-12-13 12:32:12 informacje
img

„Graj, póki grasz. Teatr instrumentalny Bogusława Schaeffera” - to duże, międzynarodowe i interdyscyplinarne widowisko sceniczne inspirowane twórczością jednego z bardziej wszechstronnych i cenionych artystów współczesnych. Będzie je można zobaczyć na scenie Teatru im. A. Mickiewicza (ul. Kilińskiego 15) dziś, w piątek 13 grudnia. Początek o godz. 19.00.

„Graj, póki grasz”, to teatr instrumentalny Schaeffera w nowej odsłonie. Spektakl, będący collagem kreacji aktorskich, tańca współczesnego, form muzycznych, został wyprodukowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA, która od lat propaguje twórczość Bogusława Schaeffera – kompozytora, dramaturga, grafika, filozofa – artysty awangardowego, który lekceważył kanony i sam mówił, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi”.

W Teatrze Mickiewicza pojawią się twórcy już znani w Częstochowie: Maciej Sobociński w naszym teatrze wyreżyserował przed laty „Ca-sting” Rafała Kmity, a Witold Jurewicz (tu w roli tancerza) był choreografem przy powstawaniu bajki dla dzieci „Niesamowita przygoda Robaczka Kłaczka” oraz  spektaklu dla dorosłych „Miasto Szklanych Słoni”.

Skład wykonawców uzupełnią: wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek z zespołem Corazon, charyzmatyczny raper Andy Ninvalle i aktorzy: Lidia Bogaczówna, Izabela Warykiewicz, Marcel Wiercichowski, Sean Palmer

Reżyser napisał o wydarzeniu: „Zakładaliśmy, że będziemy świętować w tym roku z profesorem jego 90. urodziny. Jednak profesor odszedł, stąd mój pomysł na „karuzelę Bogusława Schaeffera”, spektakl zawieszony między życiem a śmiercią, świętowanie urodzin i wspominanie. Nie będzie to jednak smutne święto, przeciwnie – po Schaefferowsku wyzwolone, szalone i spontaniczne. Ludzie w jego sztukach po gombrowiczowsku przeglądają się nawzajem, zdzierają z siebie maski, atakują, a potem przytulają. Działa to najpełniej, gdy aktor jest obecny na scenie. W jego sztukach wciąż pojawia się refleksja nad tym, kim aktor jest i po co występuje…”.

 Fot. M. Pietka, AKPA /Materiały organizatora

Page generated in 0.0173 seconds.