Z ostatniej chwili

Grupy przestępcze przed sąd za handel dopalaczami

2021-02-23 11:36:58 informacje
img

Dwa akty oskarżenia przeciwko 13 osobom, dotyczące wprowadzania do obrotu dopalaczy, skierowała do Sądu Okręgowego Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.

Jak informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej, pierwszy akt oskarżenia, obejmujący 9 osób, dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej założonej i kierowanej przez mieszkańca Częstochowy Szymona K. W toku śledztwa ustalono, że od 2013 r. Szymon K. (wówczas 21-letni) miał kontakt z substancjami psychoaktywnymi tzw. dopalaczami. Początkowo nabywał je i sam zażywał lub dzielił się nimi ze znajomymi, ale z biegiem czasu zaczął je również sprzedawać. Najpierw robił to, działając „na ulicy” w sposób zbliżony do dilerów narkotykowych, ale działalność ta ewoluowała i rozrastała się.

Pod koniec 2013 r. Szymon K. uruchomił w Częstochowie przy al. Kościuszki sklep z artykułami chemicznymi. Po nawiązaniu na wiosnę 2014 r. kontaktu z prowadzącym internetowy sklep z dopalaczami Bartoszem Ś. i uzyskaniu dostępu do hurtowych ilości substancji potrzebnych do wytworzenia gotowych dopalaczy, postanowił w tym miejscu zorganizować sprzedaż właśnie takiego asortymentu. Do przestępczej działalności zwerbował szereg osób, których zadaniem była sprzedaż, wyrób i dostarczanie środków psychoaktywnych. Po kilku miesiącach kierujący grupą przeniósł sklep do lokalu w alejach NMP, gdzie działał do lipca 2015 r. Działalność przestępcza była przez cały czas kamuflowana, gdyż Szymon K. pozorował, że w sklepach odbywała się jedynie sprzedaż pozostających na widoku produktów chemii gospodarstwa domowego i gier komputerowych.

Drugi akt oskarżenia, obejmujący 4 osoby, dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej  założonej i kierowanej przez mieszkańca Łodzi Michała Z. W śledztwie ustalono, że Michał Z. w okresie od stycznia do grudnia 2015 r. prowadził w Częstochowie sklep pod nazwą „Upominki”, w którym pod pozorem zwykłej działalności handlowej sprzedawano dopalacze. Sklep ten mieścił się kolejno w lokalach przy ul. Jasnogórskiej, al. Wolności, al. Armii Krajowej i al. Kościuszki. Kolejny członek tej grupy 28-letni Kamil Nowak (s. Andrzeja i Renaty, zam. ostatnio w Częstochowie przy ul. Bardowskiego) nadal ukrywa się przed organami ścigania, w związku z tym prokurator zarządził poszukiwania podejrzanego listem gończym.    

Z przeprowadzonych przez biegłych badań wynika, że środki sprzedawane w sklepach prowadzonych przez wymienione grupy przestępcze, miały w składzie toksyczne i szkodliwe dla zdrowia konsumentów substancje. Zarówno chroniczne zażywanie tych substancji, jak i jednorazowe ich przyjęcie mogło być niebezpieczne dla zdrowia i życia, albowiem powodują poważne zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne, ale nie można też pominąć ryzyka zatrucia (w tym śmiertelnego) oraz uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Przesłuchani nabywcy dopalaczy zeznali, że zażywanie tych środków miało negatywny wpływ na ich życie, a jako przykłady podawali nagłe utraty przytomności, bóle różnych części ciała, próby samobójcze, ataki agresji, zaburzenia świadomości, pogorszenie relacji interpersonalnych i uzależnienie. Wiele razy na skutek wprowadzenia do organizmu substancji sprzedanych im w tych sklepach wymagali pilnej pomocy medycznej, a nawet hospitalizacji. 

Prokurator przedstawił oskarżonym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzanie do obrotu substancji szkodliwych dla zdrowia w postaci dopalaczy. W akcie oskarżenia uznał jednocześnie, że wprowadzając do obrotu dopalacze, oskarżeni uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu, co skutkuje surowszą odpowiedzialnością karną. 

Za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzanie do obrotu substancji szkodliwych dla zdrowia grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi  od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. W wypadku założenia lub kierowania taką grupą zagrożenie wynosi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Page generated in 0.0144 seconds.