Z ostatniej chwili

Historia Polski wg komiksu

2019-04-03 11:54:23 informacje
img

Wystawę „Historia Polski według komiksu” proponuje od dziś, środy 3 kwietnia Muzeum Częstochowskie. Będzie ją można oglądać w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica. Wernisaż dziś - w środę 3 kwietnia o godz. 18.00.

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki (komiksisatyra.pl). Adresowana jest ona przede wszystkim do młodzieży, ma czegoś nauczyć (fakty, daty), ale również w możliwie atrakcyjny sposób tę historię pokazać. Ma za zadanie nie nudzić - jak zwykłe podręczniki historii mają w zwyczaju czynić, a namawiać do dalszej przygody z nauką. Niechby każdy zapamiętał jedną datę, jedno nazwisko skojarzył z jakimś wydarzeniem - to już coś! Łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. A jeszcze łatwiej, gdy treść opowiadana jest anegdotycznie - piszą organizatorzy. 

Z plansz dowiemy się o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Znajdziemy tu opowieść o bitwie pod Grunwaldem, odkryciach i wynalazkach, kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych.

Ekspozycja adresowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie ekspozycji można potraktować jak kolorową lekcję historii. Mogą się na nią wybrać również klasy i zorganizowane grupy. Zainteresowani będą na pewno także miłośnicy komiksu, gdyż na wystawie znajdują się przykłady najlepszych osiągnięć w polskim komiksie od jego zarania do dzieł powstałych współcześnie.

Projekt graficzny plakatu zapowiadającego wystawę: Matylda Ślosarska

 

Page generated in 0.0551 seconds.