Z ostatniej chwili

Hulajnogi Bolt są dostępne w miastach cały rok. Jak z nich korzystać, gdy za oknem szaruga?

2021-11-25 12:52:44 informacje
img

Hulajnogi Bolt są dostępne w miastach cały rok. Jak z nich korzystać, gdy za oknem szaruga?

 

Poruszanie się po mieście na hulajnodze miejskiej wypożyczalni Bolt to sposób na zachowanie dystansu społecznego, ominięcie korków i przyczynienie się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i hałasu w miastach. Wraz z nadejściem jesieni warto zapoznać się zasadami bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy w trudniejszych warunkach pogodowych.

* Krok pierwszy – przygotowania

Gdy za oknami spada temperatura, a na drzewach nie ma już liści do jazdy na hulajnodze, należy się odpowiednio przygotować. Jak zawsze, dobrze wybrać wygodne buty na płaskiej podeszwie, ale jesienią nie można zapomnieć również o pozostałych akcesoriach – czapce, szaliku i rękawiczkach. Nawet gdy przez chmury widać przebłyski słońca, jesienny wiatr potrafi być nieprzyjemny, a ręce w ciepłych rękawiczkach pozwolą na pełną kontrolę nad manetką gazu i hamulcem zielonej hulajnogi Bolt. Ponadto mimo że hulajnogi są wyposażone w odpowiednie oświetlenie, to szczególnie w godzinach wczesnoporannych czy popołudniowych warto wyposażyć się w elementy odblaskowe, które sprawią, że użytkownicy hulajnóg będą lepiej widoczni na drodze.

* Krok drugi – prędkość dostosowana do warunków

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 20 maja, hulajnogą można się przemieszczać z maksymalną prędkością 20 km/h. Jednak gdy na ścieżki rowerowe spadają żółte liście, a nawierzchnia jest mokra i pojawiają się kałuże, warto zmniejszyć prędkość jazdy. Pozwoli to szybciej reagować oraz podniesie poziom bezpieczeństwa, gdy przyczepność opon spada, a droga hamowania jest wydłużona. Dlatego Bolt zachęca, by uruchomić w aplikacji Tryb początkujący (dostępny w Bezpiecznikuzestawie narzędzi bezpieczeństwa w aplikacji), obniżający automatycznie prędkość jednośladu do 15 km/h i pozwalający zmniejszyć gwałtowność przyspieszania. 

* Krok trzeci – przestrzegaj przepisów

Zasady bezpiecznej jazdy na hulajnodze dostępne w Bezpieczniku warto przypominać sobie regularnie. Obejmują one wprowadzone w maju przepisy, jak obowiązek jazdy po ścieżkach rowerowych (jazda po ulicy jest dozwolona, gdy ograniczenie prędkości wynosi 30 km/h i w pobliżu nie ma ścieżki rowerowej), w wyjątkowych sytuacjach przepisy pozwalają poruszać się po chodniku, jednak wtedy pierwszeństwo mają piesi a prędkość jazdy powinna być dostosowana do tempa, z jakim się poruszają.

Bezpiecznik przypomina także, że zalecana jest jazda w kasku, z wypożyczalni mogą korzystać tylko osoby, które ukończyły 18. r.ż., a na hulajnodze może jechać tylko jedna osoba i konieczne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

* Krok czwarty - parkuj odpowiedzialnie

Niezależnie od warunków pogodowych użytkujący hulajnogi powinni pamiętać o odpowiedzialnym parkowaniu. Po zakończeniu jazdy, należy pozostawić jednoślad w miejscu do tego przeznaczonym, tzw. punkcie mobilności, które są już dostępne w kilku polskich miastach. Jeśli nie ma takiego miejsca – urządzenie należy zaparkować jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Przepisy nakazują zwrócić uwagę na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.

* Gdy miasto przykryje biała pierzyna

Hulajnogi Bolt w polskich miastach są dostępne cały rok. Jednak gdy temperatura spadnie, a ścieżki rowerowe pokryje warstwa lodu, urządzenia nie będą dostępne do użytku. Wraz z poprawą pogody zespół Bolt ponownie uruchomi urządzenia i zadba o ich dostępność.

 

Page generated in 0.0214 seconds.