Z ostatniej chwili

Imieniny Marszałka

2019-03-20 12:18:49 informacje
img

Po godz. 11.00 we wtorek 19 marca na pl. Biegańskiego rozpoczęły się obchody imienin Józefa Piłsudskiego. To tradycja, którą zainicjowali legioniści w 1915 r. i która od kilku lat powraca, także w Częstochowie - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
W uroczystościach, jak co roku, wzięli udział przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich i służb mundurowych. Nie zabrakło uczniów częstochowskich szkół oraz mieszkanek i mieszkańców miasta.
- Józef Piłsudski w powszechnym przekonaniu naszych przodków stał się budowniczym odrodzonej ojczyzny. Mówił, że idą czasy, których znamieniem będzie wyścig pracy, jak przedtem był wyścig żelaza, jak przedtem był wyścig krwi. To bardzo ważne i aktualne dziś słowa. Jego poświęcenie i praca dla Polski dała nam wielkość i szacunek świata. I choć jego skroni nie zdobiła korona, pozostał królem serc, władcą woli tak wielu Polaków – mówił zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak.
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Marszałka na pl.  Biegańskiego uczestnicy obchodów przeszli do Ratusza, gdzie odbyła się prelekcja Mariusza Kolmasiaka, członka Związku Piłsudczyków RP zatytułowana „Józef Piłsudski (1867-1935)”.
Organizatorami miejskich obchodów byli: częstochowski oddział Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej TPJP, Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II oraz Urząd Miasta Częstochowy.
19 marca w II Rzeczypospolitej cały naród obchodził imieniny Józefa Piłsudskiego. Ten dzień był pretekstem do złożenia hołdu i dowodów wdzięczności, był prawie świętem narodowym. Niewiele zmieniło się po śmierci Marszałka. Nadal odbywały się uroczystości, akademie, apele. W armii 19 marca pozostał najważniejszą datą, obok 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada. Po II wojnie światowej ta tradycja zanikła, od kilku lat się odradza.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0297 seconds.