Z ostatniej chwili

Inwestycje prokomunikacyjne w trakcie realizacji

2019-10-03 12:02:38 informacje
img

W ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” oprócz przebudowy infrastruktury drogowej, mostowej i tramwajowej w trakcie realizacji lub w przygotowaniu są zadania mające ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej i publicznego transportu zbiorowego oraz usprawnić ruch kołowy i jego przepływ po głównych arteriach miasta. Inwestycje realizuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie.

Strategiczną inwestycją w realizacji od kilku miesięcy jest budowa trzech centrów przesiadkowych wraz z przebudową układów drogowych wokół nich. Budowa trwa przy dworcach: Głównym (Częstochowa Osobowa) od ul. Piłsudskiego, Stradom i Raków. Zaawansowanie prac pozwala tymczasowo dopuścić do ruchu także na zamkniętych dotąd odcinkach ul. Piłsudskiego czy Korfantego oraz na wjeździe z ul. Pułaskiego na wiadukt w kierunku DW 908 przy dworcu Stradom. Wciąż są to jednak place budowy i należy zachować szczególną ostrożność poruszając się samochodem czy pieszo w obrębie prowadzonych prac. Sukcesywnie finalizowane są także budowy kolejnych odcinków dróg rowerowych (np. w al. Niepodległości). Docelowo połączą wszystkie centra, tworząc spójną sieć (ok. 10 km). 

W połowie 2020 r. planowane jest zakończenie wszystkich prac związanych z budową centrów przesiadkowych w Częstochowie. Wówczas kosztem 69 mln zł miasto zyska zupełnie nowe otoczenie trzech największych dworców kolejowych wraz z infrastrukturą umożliwiającą lepsze niż dotąd parkowanie, korzystanie z komunikacji miejskiej i przesiadanie się na inne środki transportu zbiorowego.

Na każdym z centrów przesiadkowych będą także zainstalowane elementy Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Poza tym w 47 kolejnych lokalizacjach zostaną zamontowane pozostałe elementy, które łącznie jako zintegrowane i cyfrowe tablice zmiennej treści będą informowały pasażerów o rzeczywistym czasie przyjazdów/odjazdów autobusów i tramwajów na najbardziej uczęszczanych przystankach w Częstochowie. Ponadto System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej dzięki swojemu formatowi działania online umożliwi informowanie mieszkańców o utrudnieniach i zagrożeniach na terenie miasta. 1000 osobom niedowidzącym z Częstochowy po uruchomieniu SDiP zostaną wręczone specjalne piloty, które umożliwią głosowe komunikowanie wiadomości z tablic. Na terenie miasta trwa instalacja specjalnych wysięgników, które będą elementami konstrukcji systemu. Tego typu słupy możemy już napotkać m.in. przy pl. Daszyńskiego czy w al. Najświętszej Maryi Panny. Montaż zrealizowano już mniej więcej w połowie planowanych lokalizacji. System zostanie uruchomiony z końcem bieżącego roku. Jego koszt to ok. 3,5 mln zł.

Udogodnieniem dla zmotoryzowanych natomiast będą na pewno następne liczniki odliczające czas do zmiany świateł na ważnych skrzyżowaniach w Częstochowie. W ramach budżetu obywatelskiego do funkcjonującego już zestawu tego typu instalacji, w połowie października dołączą kolejne w pięciu nowych lokalizacjach na terenie kilku dzielnic. Będą to skrzyżowania alej i ulic: Krakowska – Wojska Polskiego, Orzechowskiego – Wolności – Kopernika, Armii Krajowej – Dekabrystów, Dekabrystów – Kilińskiego, Faradaya – Legionów. W związku z montażem instalacji można napotkać na chwilowe utrudnienia w wymienionych miejscach - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie

Tekst ilustrują zdjęcia z postępujących prac 

 

Page generated in 0.0205 seconds.