Z ostatniej chwili

Książka częstochowianina o Legionach Polskich

2018-02-01 15:15:40 informacje
img

Książkę "Legiony Polskie 1914-1918" wydało właśnie krakowskie Wydawnictwo Literackie. Jej autorem jest prof. Andrzej Chwalba.
Kompletna legionowa historia i mitologia w jednym pasjonującym tomie - pisze o publikacji wydawnictwo - napisana żywym językiem popularna syntezę dziejów Legionów Polskich i legionistów, którzy po 1918 roku stanowili istotną część elit politycznych II Rzeczypospolitej, współtworząc historię Polski. [...] A jacy naprawdę byli legioniści? Jak żyli na co dzień? Jakie przyświecały im idee i czy udało się je zrealizować? Sądzimy, że historia Legionów jest powszechnie znana, ale czy wiemy, które jej elementy są prawdziwe, a które należy uznać za mity? W swej najnowszej książce Andrzej Chwalba stawia te i inne, nowe pytania na temat Legionów i stara się na nie odpowiedzieć. Jednym tchem przeczytamy więc o militarnych dziejach Legionów Polskich, o broni i wyposażeniu, a także o zażartych sporach między brygadami, o posłudze medycznej i duchowej, wreszcie o tym, jaki wpływ miał legionowy etos na popularyzację sportu, literatury i sztuki wśród Polaków.
Takiej książki brakowało przez dekady. Liczy 376 stron i na pewno zostanie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przyjęta z ogromnym zainteresowaniem.
Przy tej okazji przypomnijmy, że prof. Andrzej Chwalba pochodzi z Częstochowy, w rodzinnym mieście mieszkał przy ul. Jasnogórskiej. Jest absolwentem nieistniejącego już dziś LO im. K. Świerczewskiego, przez pewien czas pracował jako nauczyciel historii w LO im. Sienkiewicza - na stronie absolwentów tego liceum są ogromnie entuzjastyczne wypowiedzi uczniów o jego lekcjach - i LO im. Broniewskiego. Jest absolwentem UJ, od lat związanym ze swą uczelnią. 

Page generated in 0.0635 seconds.