Z ostatniej chwili

Jak w XVIII wieku

2018-09-24 12:50:30 informacje
img

Na Lisińcu przenieśliśmy się w XVIII wiek. Stało się to za sprawą rekonstrukcji historycznej, która w sobotę 22 września odbyła się w Parku Lisiniec w ramach pierwszej edycji  "Juromanii", czyli Święta Szlaku Orlich Gniazd - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Impreza pod nazwą "Częstochowa – północna brama Jury. Sztuka wojenna XVIII wieku" była okazją, aby w atrakcyjny sposób przypomnieć o znaczeniu Częstochowy w kontekście Szlaku Orlich Gniazd. W programie znalazł się m.in. pokaz musztry, koncert muzyki barokowej w wykonaniu zespołu smyczkowego z wokalistką, przedstawienie kukiełkowe czy pokaz tańców historycznych. Wystąpił także zespół "Częstochowa Pipes & Drums", obchodzący właśnie 15-lecie istnienia. Gratulacje z okazji rocznicy powstania członkiniom i członkom zespołu złożył prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Głównym punktem programu była bitwa osadzona w realiach XVIII wieku i pokaz pirotechniczny. Można było też zwiedzić obóz wojska i szlachty, a także obserwować scenki rodzajowe oraz podziwiać historyczne dioramy – czyli dające wrażenie trójwymiarowości makiety prezentujące realia epoki.
Organizatorami imprezy były: Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Urząd Miasta Częstochowy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który koordynował też całą Juromanię.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0264 seconds.