Z ostatniej chwili

Jaka jest młoda polska sztuka?

2022-11-23 13:32:35 informacje
img

Uroczystość wręczenia nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej „Obecność” odbędą się w Miejskiej Galerii Sztuki (III Aleja 64) jutro, w czwartek 24 listopada o godz. 18.00. Wystawa ta jest pokłosiem 7 Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika. Potrwa do 29 stycznia 2023.

Każda edycja konkursu jest próbą odpowiedzi na pytanie: „Jaka jest młoda polska sztuka?” Konkurs jest, w pewnym sensie, odwołaniem się do relacji niezbędnej w edukacji młodych malarzy – mistrza i jego uczniów. Marian Michalik – artysta malarz z Częstochowy – był twórcą znakomitych martwych natur, budowanych ze zwykłych, powtarzających się przedmiotów – rekwizytów. Emanujące tajemnicą trwania, układające się w cykle tematyczne obrazy cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Sam Marian Michalik był skromnym, lubianym w środowisku człowiekiem, interesował się twórczością młodszych kolegów, wspierał ich i dzielił się wiedzą malarską. Jako partner, nie jako mentor – i właśnie ten rodzaj relacji organizatorzy chcieli zachować w zasadach konkursu. Oczekiwaniem wobec prac zgłaszanych na konkurs było świadome budowanie autorskiego języka wypowiedzi artystycznej, a nie naśladowanie stylu Michalika ani nawet inspirowanie się nim.

Jury doceniło 37 uczestników konkursu, których prace składają się na wystawę. Spośród tego grona wyłoniono 7 laureatów – nagród regulaminowych i wyróżnień honorowych. 

Wystawie towarzyszy katalog.

 

Page generated in 0.0147 seconds.