Z ostatniej chwili

Janusz Korczak patronem przedszkola

2018-09-24 11:50:43 informacje
img

Uroczystość nadania placówce imienia Janusza Korczaka odbyła się w zmodernizowanym Miejskim Przedszkolu nr 44 przy ul. Gilowej. Uchwałę w sprawie patrona podjęli wiosną częstochowscy radni na wniosek Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców MP 44 - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Podczas uroczystości, która odbyła się 20 września, przedszkolaki zaprezentowały bogaty program artystyczny. Nie obyło się także bez tradycyjnego przecięcia wstęgi, w związku z niedawną rozbudową przedszkola.
W uroczystości wziął udział prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, który otrzymał z rąk dyrektor przedszkola Ewy Sobczyk statuetkę przyjaźni. Uczestniczyli w niej także – oprócz społeczności przedszkola – przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zdzisław Wolski oraz radne i radni miejscy.  
Od września dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 44 przy ul. Gilowej korzystają z całkowicie zmodernizowanego i rozbudowanego budynku. To efekt miejskiej inwestycji za blisko 1,7 mln zł.
Zakres prac obejmował przebudowę istniejącego budynku przedszkola i rozbudowę o nową część. W niezagospodarowanym dotychczas fragmencie działki powstały sale dydaktyczne wraz z zapleczem. Połączone je przeszklonym łącznikiem z istniejącym budynkiem. Nowa część wyróżnia się ciekawą formą architektoniczną i kolorystyką. Powstały też taras, nowy placyk zabaw, remont przeszło ogrodzenie, przebudowano chodniki i wszystkie instalacje. 
Rozbudowa obiektu umożliwiła uzyskanie dwóch sal przedszkolnych, szatnię i pomieszczenia higieniczno-sanitarne. W przebudowanej części powstało też pełnostandardowe zaplecze z kuchnią, pomieszczeniami biurowymi i kotłownią (kocioł na paliwo gazowe). Przedszkole po rozbudowie niemal dwukrotnie zwiększyło swoją powierzchnię użytkową – ze 174 -  do ponad 340 m2.
*
Janusz Korczak (1878-1942) - lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny, ceniony za swoje teoretyczne i praktyczne osiągnięcia w zakresie wychowania. Autor oryginalnego systemu pracy z dziećmi opartego na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania. Zwolennik emancypacji dziecka i poszanowania jego praw. Chciał organizować społeczność dzieci na zasadach sprawiedliwości, równych praw i obowiązków. W placówkach korczakowskich życie wewnętrzne organizowały takie instytucje jak sejm (dziecięcy parlament), sąd i redagowana w nich prasa.
W czasie hitlerowskiej okupacji prowadził w warszawskim getcie Dom Sierot. Został wywieziony wraz ze swoimi podopiecznymi do obozu w Treblince, gdzie zginął. 

Zdjęcia z uroczystości w MP 44: Leszek Pilichowski/Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0503 seconds.