Z ostatniej chwili

Jeden z dziesięciu

2020-03-18 15:22:35 informacje
img

Pierwszy z 10 nowych tramwajów dotarł z bydgoskiej firmy PESA do zajezdni przy al. Niepodległości. Transport wielkogabarytowy specjalistycznym sprzętem na dystansie ponad 350 km odbył się bez większych przeszkód. Pojazd po pierwszym przejeździe próbnym w nocy jest przygotowywany do dalszych testów, które będą odbywać się bez pasażerów. Według zapewnień specjalistów producenta obecnych na miejscu, tramwaj będzie gotowy do obsługi pasażerskiej w okolicach maja. W wakacje mają też dotrzeć do Częstochowy pozostałe zamówione składy.

Produkcja i dostawa nowych tramwajów dla Częstochowy (koszt ok. 90 mln zł) to jeden z dwóch elementów największego w historii MPK projektu tramwajowego. Drugą częścią tego gigantycznego przedsięwzięcia jest budowa nowej linii w starym śladzie między Rakowem a Północą (koszt ok. 114 mln zł). 

Proces produkcyjny pozostałych nowych tramwajów dla Częstochowy trwa. Tramwaje Twist 2. generacji będą jednymi z najnowocześniejszych w Europie z szeroką paletą udogodnień jezdnych i pełną klimatyzacją, monitoringiem, cyfrową informacją dla pasażerów, biletomatami itp.

 - Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” pozwoli nam na największą od dekad modernizację taboru tramwajowego. W połączeniu z siedmioma Twistami, które jeżdżą już od kilku lat po naszym mieście, nowoczesne tramwaje będą stanowiły zdecydowaną większość składów obsługujących linie tramwajowe w Częstochowie. Wierzymy, że pod względem technicznym i funkcjonalnym będą to pojazdy światowej klasy. Dzięki nim oraz przebudowie linii tramwajowej powinniśmy już niedługo poruszać się tramwajem po Częstochowie zdecydowanie bardziej komfortowo, szybciej i bezpieczniej – zapowiada prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Łącznie na wymienione cele władze Częstochowy pozyskały 144 mln zł unijnego dofinansowania, a wartość obu tramwajowych projektów to – rekordowe w historii tego typu przedsięwzięć – 204 mln zł – informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPk w Częstochowie. 

Page generated in 0.0151 seconds.