Z ostatniej chwili

Jesienne dni z wiolinistyką

2024-10-01 13:36:53 informacje
img

Od 30 września w Częstochowie trwa Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana. 

Dzięki festiwalowi co dwa lata mamy możliwość obcowania z cudownymi wykonaniami muzyki na skrzypce i inne instrumenty smyczkowe. Wielkim przyjacielem tego Festiwalu, ale i Filharmonii Częstochowskiej i Miasta w ogóle, był zmarły w tym roku wybitny Żyd-Częstochowianin Zygmunt Rolat – koncert inauguracyjny tej edycji był  jemu właśnie poświęcony – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Na inauguracji w poniedziałek wystąpił niemiecki, nagradzany prestiżowymi wyróżnieniami skrzypek Linus Roth

Kolejnego dnia Festiwalu, we wtorek 1 października, o godz. 19.00 zagra zespół Skrzypotrąby. Słowo wprost wymarzone na nazwę formacji muzycznej, choć to wcale nie żaden neologizm. Skrzypotrąba to bowiem opatentowane pod koniec XIX stulecia skrzypce skonstruowane przez Niemca Johannesa Stroha. Od tradycyjnych skrzypiec odróżnia je element odpowiadający za wzmocnienie dźwięku – rezonator (nie pudło rezonansowe) oraz metalowe czary. Skrzypotrąba brzmi zatem odmiennie niż drewniane skrzypce, ostrzej, a przy tym dźwięk dociera do słuchającego z pewnym opóźnieniem. We wtorkowy wieczór Skrzypotrąby zaproponują repertuar bazujący na muzyce filmowej, teatralnej czy spektaklach broadwayowskich.
4 października o godz. 19.00 w sali kameralnej Filharmonii Huberman String Quartet – zespół znany już z poprzednich edycji Festiwalu – zaprezentuje m.in. światowe prawykonanie II Kwartetu smyczkowego Michała Spisaka, zmarłego we Francji w 1965 r. kompozytora tworzącego w nurcie neoklasycyzmu, choć docenianego także przez współczesnych mu awangardzistów.

Na koncercie finałowym 6 października ze swoimi autorskimi kompozycjami  wystąpi Adam Bałdych  – skrzypek zjawiskowy, niezwykle wszechstronny, poruszający się z równą swobodą na polu klasyki, muzyki współczesnej i improwizacji, komplementowany m.in. przez brytyjskiego Guardiana za „redefiniowanie skrzypiec”. Jego tegoroczna płyta z pianistą Leszkiem Możdżerem Passacaglia otrzymała prestiżową nagrodę Preis der Deutschen Schallplatten Kritik w kategorii „przekraczanie granic”. Trudno o lepsze potwierdzenie jakości i świeżości uprawianej przez niego muzyki.
Także w ramach Festiwalu 2 i 3 października odbędzie się pierwszy etap przesłuchań 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej, mającego promować młode talenty w dziedzinie kameralistyki –  studentów i świeżych absolwentów wyższych szkół muzycznych. Drugi etap konkursu oraz koncert laureatów wyznaczono na sobotę 5 października.  
Szczegółowy program, z pełną obsadą i repertuarem koncertów, dostępny jest m.in. na stronie Filharmonii Częstochowskiej. Tam też można sobie wygodnie kupić bilety online – albo stacjonarnie w kasie przy ul. Wilsona 16.  

Page generated in 0.0174 seconds.