Z ostatniej chwili

Jeże w Częstochowie mają swe domki i strefy

2020-12-04 13:41:38 informacje
img

Jeże to nie tylko sympatyczne, ale i niezwykle pożyteczne zwierzęta. Są jednymi z największych ssaków owadożernych. Najczęściej odżywiają się owadami, uporczywymi szkodnikami wielu roślin - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

W ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego „Domek dla jeża i jerzyka w dzielnicy Północ” kupiono i rozstawiono przy Promenadzie Niemena 15 domków dla jeży. 

Szukając lokalizacji, starano się wybrać miejsca osłonięte od wiatru i zniwelować wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. W domkach zwierzęta mogą znaleźć schronienie przez cały rok. Ekologiczna, wykonana z drewna konstrukcja zapewni bezpieczne schronienie w trudniejszych warunkach pogodowych, szczególnie w okresie zimowania. 

Domki dla jeży umożliwiają skuteczne osiedlanie się tych niezwykle pożytecznych zwierząt na terenach zieleni miejskiej. Koszt realizacji zadania to 1125 zł. 

Podobnie, jak przed rokiem, nie wszystkie z jesiennych liści w miejskich parkach i skwerach są sprzątane. Część z nich posłuży jako zimowe schronienie dla jeży. 

Jeżostrefy są już w miejskich parkach pod Jasną Górą, wkrótce pojawią się też w innych miejscach, gdzie mogą zimować te zwierzęta. Specjalne kopczyki będą usytuowane pomiędzy drzewami, poza wyznaczonymi ścieżkami, tak by zminimalizować ryzyko ich zniszczenia. Tworzeniem i utrzymaniem stref dla jeży zajmuje się częstochowskie Centrum Usług Komunalnych.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0146 seconds.