Z ostatniej chwili

Jubileusz Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie

2019-12-04 11:08:08 informacje
img

Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie obchodziło ćwierćwiecze istnienia. Uroczystościom towarzyszyły występy artystyczne przygotowane przez podopiecznych i terapeutów - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Centrum jest jednostką organizacyjną Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jego oferta skierowana jest do dzieci z niepełnosprawnościami, ich rodzin oraz wszystkich innych, które mieszkają w Częstochowie i potrzebują wsparcia terapeutów bądź fizjoterapeutów.

W jubileuszowym spotkaniu, które odbyło się 29 listopada, wzięli udział zastępca prezydenta miasta Bartłomiej Sabat, przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających, podopieczne i podopieczni oraz ich rodziny. Uroczystość była m.in. okazją do przypomnienia historii Centrum.

- Idea powstania ośrodka podyktowana była potrzebą stworzenia w Częstochowie miejsca, w którym dzieci i młodzież z niepełnosprawnością ruchową oraz ich rodzice znajdą fachową pomoc i wsparcie ze strony specjalistycznej kadry – podkreśla Małgorzata Mruszczyk, dyrektor MOPS. - Dziś, po 25 latach działalności Centrum, widzimy, że wraz ze wzrostem tych potrzeb zwiększano zakres działalności ośrodka tak, by profesjonalnie i jak najpełniej pomagać naszym podopiecznych oraz ich rodzicom i opiekunom.

-Ośrodek prowadzi nowoczesne terapie, wykorzystuje nowinki techniczne, zatrudnia kompetentnych fizjoterapeutów i pedagogów, którzy stale podnoszą kwalifikacje na kursach specjalistycznych – podkreśla Agnieszka Krzemińska, kierująca Centrum od momentu jego powstania. - Zależy nam, by dzieci i młodzież otrzymywały tu wsparcie wykorzystujące nowoczesne i uznane metody. Prowadzimy m. in. rehabilitację w ortezie Dunag 02, stymulację polisensoryczną w Sali Doświadczania Świata, dogoterapię, arteterapię, terapię ręki, sensoplastykę, EEG Biofeedback, elementy integracji sensorycznej, bilateralnej, ortoptyki i wiele innych.

Centrum rozpoczęło działalność w listopadzie 1994 roku jako efekt wieloletnich starań rodziców dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową, szczególnie tych zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Razem”. Z czasem zwiększano liczbę podopiecznych; adaptowano i remontowano kolejne pomieszczenia. Obecnie z oferty poszczególnych działów Centrum korzysta ok. 150 dzieci. Od początku działalności placówki z zajęć terapeutycznych skorzystało już łącznie ponad 600 dzieci.

Więcej informacji o Centrum można znaleźć m.in. na jego społecznościowym profilu pod linkiem https://www.facebook.com/cpdir

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0161 seconds.