Z ostatniej chwili

Jubileusz Małgorzaty Marciniak

2020-10-30 11:53:00 informacje
img

Od 30 lat jest związana z Teatrem im. A. Mickiewicza aktorka Małgorzata Marciniak. Jubileusz artystki będzie towarzyszył spektaklowi „Przyjazne dusze” w reż. Jerzego Bończaka w najbliższą sobotę, 31 października, o godz. 19.00

Małgorzata Marciniak jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (obecnie AST), a z częstochowską sceną miejską związała się w 1990 r. Obecnie można ją zobaczyć m.in. w przedstawieniach „Nagle, zeszłego lata” Tennessee Williamsa w reż. Krzysztofa Knurka, „Czyż nie dobija się koni?” Horace’a McCoya w reż. Magdaleny Piekorz czy „Czechow: żarty z życia” w reż. Andrzeja Bubienia. Swoje wcześniejsze, ważne role teatralne kreowała m.in. w „Balladynie” Juliusza Słowackiego w reż. Adama Hanuszkiewicza, „Trzech siostrach” Antoniego Czechowa w reż. Julii Wernio czy „Efekcie” Lucy Prebble w reż. Adama Sajnuka. Pojawiała się też w filmach – m.in. „Darmozjadzie polskim” w reż. Łukasza Wylężałka – czy serialach, jak „Fala zbrodni”.

Za tytułową rolę w „Balladynie” została nagrodzona „Złotą Maską” w 1996 r. Rok później przypadła jej Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy w Dziedzinie Teatru i Filmu, a w 2007 r. – ministerialna nagroda „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”.

W opublikowanym przed laty wywiadzie na portalu www.e-teatr.pl Małgorzata Marciniak mówiła m.in.: - W Częstochowie poznałam wielu ciekawych ludzi i przyzwyczaiłam się też do tego miasta. A  o swoim aktorstwie: - Prawie każda rola, którą zagrałam, i mam nadzieję, że i te, które są przede mną, upewniają mnie, że aktorstwo jest dla mnie bardzo ważne, a to dlatego, że dzięki temu mogę poznawać drugiego człowieka – co było i jest dla mnie najważniejsze.

W komedii „Przyjazne Dusze” – obok Małgorzaty Marciniak – możemy oglądać Agatę Ochotę-Hutyrę, Adama Hutyrę, Sebastiana Banaszczyka, Hannę Zbyryt-Giewont, Michała Kulę oraz Antoniego Rota.  

Fot. Piotr Dłubak (materiały udostępnione przez Teatr)

Page generated in 0.0173 seconds.