Z ostatniej chwili

Juromania – w Częstochowie i na jurajskim szlaku

2022-09-12 10:39:15 informacje
img

Coroczne Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaplanowano na 17 i 18 września. Czeka nas masa darmowych atrakcji na częstochowskim Starym Rynku, zgłębianie tajemnic jasnogórskich zakamarków czy źródełka przy kościele św. Barbary – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.     

Święto Jury – będące zarazem rodzajem pożegnania lata w regionie – jest znane z imponującej liczby malowniczych lokalizacji i ciekawych wydarzeń: dla miłośników aktywności sportowej, smakoszy, fanów tajemnic i fascynujących historii, dla dzieci i dorosłych. 

Areną wydarzeń Juromanii – obok Krakowa, Częstochowy czy Olkusza – będą takie miejsca jak Zamek Ogrodzieniec, Zamek Olsztyn, Zamek Pilcza w Smoleniu, Zamek Rabsztyn, Zamek w Korzkwi, Zamek w Bydlinie, Zamek Tenczyn, Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Siewierzu, Dolina Prądnika, Dolina Będkowska, Jaskinie Wierzchowska i Nietoperzowa, Góra Zborów w Podlesicach, Pustynia Błędowska, Gmina Żarki i Koziegłowy. 

Organizatorzy donoszą, że tym roku można się spodziewać wielu wątków historycznych. Oficjalnego hasła przewodniego tej edycji Juromanii na tę chwilę jednak nie zdradzają… 

Oczywiście, oprócz częstochowskich wydarzeń, bardzo dużo będzie działo się na Jurze –  pełny program jest do wglądu na portalu Juromanii. 

Organizatorami imprezy są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a koordynatorem – Związek Gmin Jurajskich. 

 

A oto częstochowskie propozycje tegorocznej Juromanii: 

 

17 września (sobota) 

10.00 – 16.00

Smaki ponad 640-letniej historii Jasnej Góry ukryte w klasztornych zakamarkach 

Alternatywne trasy zwiedzania Jasnej Góry z przewodnikiem (o pełnych godzinach):

1. Jasnogórska reduta – zwiedzanie klasztoru śladami Ojca Kordeckiego

2. Wpis na wagę historii – zapiski z klasztornej kroniki, o czym na Jasnej Górze pisali wieszcze, królowie, zdrajcy i bohaterowie

3. Białe Kruki ukryte w paulińskiej bibliotece (zwiedzanie biblioteki)

4. Twierdza na orlim szlaku – duchowe i militarne znaczenie Jasnej Góry (siła nie tylko w armatach), multimedialne prezentacje 

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, zapewniona obsługa medialna, punkty informacyjne, opieka przewodników, bezpłatne parkingi, obiekty uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

 

Juromania na Starym Rynku 

12.00 – 13.30

Animacje dla dzieci i młodzieży – projektowanie strojów historycznych na bazie ubiorów prezentowanych na wystawie muzealnej. Tworzenie lalek i kompletu strojów, które można zmieniać.

12.00 – 17.00

Podróże po Starym Ratuszu – zwiedzanie unikatowego rezerwatu archeologiczno-architektonicznego wraz ze specjalnie przygotowanymi na ten dzień animacjami. Goście poczują się, jakby sami przenieśli się w prastare czasy, gdzie lokalna karczma pękała w szwach, a niepokorni goście „wypoczywali” w areszcie. Specjalnie przygotowane stanowiska do robienia zdjęć sprawią, że przygoda w iście jurajskich i oryginalnych podziemiach zostanie na zawsze w pamięci odwiedzających.

13.00 – 15.00

Konkurs „Dociekliwy detektyw” z nagrodami dla dzieci, dzięki któremu zwiedzając Stary Ratusz, poczują się niczym detektywi przeszukujący komnaty historii. Czy będą wystarczająco dociekliwi, aby rozróżnić fikcję od prawdy? Wyzwanie dla niestrudzonych poszukiwaczy przygód.

15.00 – 16.30

Animacje dla dzieci i młodzieży –  warsztaty ceramiczne i jubilerskie

Wykonywanie wyrobów z gliny na podstawie eksponatów z wystawy muzealnej. Rzeźbienie i malowanie pod okiem profesjonalisty. Własnoręczne tworzenie kolczyków, zawieszek i broszek z modeliny – kompletu biżuterii wzorowanego na amonitach oraz wyrobach wykonanych przez człowieka. Praca technikami rzemieślniczymi w oparciu o motywy jurajskie.

17.00 – 19.00

„Przez żołądek do serca” – aranżacja historyczna, która dzięki doznaniom zmysłowym przeniesie wędrowców szukających wrażeń na Starym Rynku w dawne czasy. Zgodnie z dewizą „przez żołądek do serca”, goście będą mogli zasmakować i pokochać jurajską krainę na zawsze.

19.00 – 20.00

Spektakl historyczny łączący elementy kultury z obszaru Jury. Wrażeniowa podróż po historii zapadająca w pamięć na wieki.

 

18 września (niedziela) 

Juromania w Klasztorze Paulinów przy Kościele św. Barbary

10.00 – 16.00

„Paulińskie źródła – cud natury i coś więcej z jurajskich głębin”

Kontynuacja cyklu ,,Źródlana woda, która leczy”, Cudowne źródełko św. Barbary – sekrety historii zamknięte w źródle, porady z zakresu ziołolecznictwa, zwiedzanie klasztoru i biblioteki 

Tajemnice jasnogórskiej Ikony – kto i dlaczego chciał ukraść cudowny Obraz Matki Bożej?

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, zapewniona obsługa medialna, punkty informacyjne, opieka przewodników, bezpłatne parkingi, obiekty uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Page generated in 0.0163 seconds.