Z ostatniej chwili

Kawiarenka dla seniora

2019-06-03 12:36:20 informacje
img

Rusza kolejna - już dwunasta – edycja akcji „Kawiarenka dla Seniora”. Do grudnia seniorzy będą mogli w wybranych lokalach na terenie miasta wypić kawę i herbatę za symboliczną złotówkę. Wystarczy okazać kupon, który jest do odebrania w MOPS.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje „Kawiarenkę dla Seniora” wspólnie z lokalnymi restauratorami, którzy zapraszają seniorów do swoich lokali na kawę i herbatę za symboliczną złotówkę.

Inauguracja tradycyjnie już odbyła się w jednym z lokali uczestniczących w akcji – tym razem była to Gospoda „Złoty Garniec”. W spotkaniu wzięli udział: prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Adrian Staroniek, dyrektor MOPS Małgorzata Mruszczyk, przedstawiciele organizacji współpracujących z seniorami, seniorzy i restauratorzy. Reprezentantom lokali gastronomicznych, które przystąpiły do akcji wręczono wyróżnienia „Miejsce przyjazne seniorom” poświadczające udział w tegorocznej akcji.

- Z roku na rok do akcji chce dołączać coraz więcej restauracji, kawiarni i pubów – podkreślał prezydent Matyjaszczyk. - Rośnie również liczba seniorów, którzy korzystają ze specjalnych kuponów. To wszystko dowodzi, że to przedsięwzięcie jest potrzebne i doskonale spełnia swoją rolę.

Aktywność częstochowskich podkreślała także Elżbieta Markowska ze Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

- Od 2013 roku prowadzimy Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów. Na przestrzeni lat wiele się nauczyłam. Seniorzy jeszcze bardziej nakręcają mnie do działania. Jeżdżąc po Polsce, obserwuję, jak traktowana jest ta grupa społeczna w innych miastach - mówiła. - Częstochowscy seniorzy udowadniają, że podczas jesieni życia można realizować marzenia, które kiedyś wydawały się nierealne. „Kawiarenka dla seniora” mobilizuje do wyjścia z domu, a także pozwala na nawiązanie nowych przyjaźni.

Kawiarenka dla Seniora ma aktywizować, dawać pretekst do włączania się w życie społeczne miasta. To jedno z wielu działań wpisujących się w program „Częstochowa wspiera seniorów”. Skorzystać z akcji mogą mieszkańcy Częstochowy powyżej 60. roku życia, bez względu na wysokość posiadanego dochodu, bez żadnych formalności. Jedynym warunkiem udziału w akcji jest odebranie w MOPS kuponu i okazanie go w wybranym przez siebie lokalu.

Kupony wydawane są w każdym tygodniu – przez cały okres trwania akcji:

  • w każdy wtorek - w godz. 10.30-12.30 - w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie (ul. POW 2);
  • w każdą środę - w godz. 10.00-11.00 - w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie (al. Niepodległości 20/22);
  • w każdy czwartek - w godz. 9.30-11.30 - w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie (ul. Kilińskiego 13.) 

Tegoroczna edycja rozpocznie się 4 czerwca i potrwa do grudnia 2019 r.

W roku 2019, podobnie jak w roku ubiegłym, do akcji dołączyło 17 restauratorów, właścicieli klubów, restauracji i kawiarni. W 2017 r. współpracowano z 15 restauratorami, w 2016 r. - z 12. 

Co roku wydawanych jest coraz więcej kuponów. W 2018 r. tygodniowo wydawano od około 60 do nawet 160 karnetów uprawniających do  skorzystania z oferty „kawa lub herbata za 1 zł”. W trakcie całej edycji wydano ogółem 4040 kuponów.  Dla porównania, w poprzednich edycjach: w 2017 r. wydano 3623 kupony, w 2016 r. - około 2200.

Lista lokali gastronomicznych - „Kawiarenka dla seniora 2019”

- Restauracja TORRA - ul. Racławicka 2,

- Klub „Jazz Club Five O'Clock” – ul. Wilsona 16,

- Restauracja TOPOLLINO – al. NMP 67,

- Restauracja POP-ART – Skwer Solidarności,

- Kawiarnia CAFE BELG – al. NMP 32,

- Kawiarnia CAFFE DEL CORSO – al. NMP 53,

- Kawiarnia NADO CAFE - al. NMP 59,

- Gospoda Rybna – ul. Focha 16,

- Gospoda ZŁOTY GARNIEC – ul. Iglasta 8,

- Kawiarnia TUTANCHAMON CAFE – ul. Wały Dwernickiego 11 pawilon 7,

- Kawiarnia „CAFE 29” - al. NMP 29,

- Klubokawiarnia „ALTERNATYWA 21” - ul. Mielczarskiego 20,

- Restauracja A NÓŻ WIDELEC – ul. Racławicka 18,

- Restauracja POD RATUSZEM – al. NMP 45,

- Restauracja KARMA – ul. Szymanowskiego 1.

oraz nowe lokale, które dołączyły w tym roku:

- Restauracja BUŁA Z JAJEM – ul. Waszyngtona 18 lok. 2 i 17,

- Kawiarnia DWA KOTY CAFE – al. NMP 43.

Organizatorzy zachęcają kolejnych restauratorów do kontaktu i włączenia się w akcję dedykowaną seniorom – dołączyć można w każdym momencie. Formalnościami związanymi z realizacją akcji zajmuje się Sekcja Pracy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie (Częstochowa, ul. Kilińskiego 13 ) - informuje Olga Dargiel, specjalista ds. wizerunku i polityki informacji MOPS. 

 

Page generated in 0.0225 seconds.