Z ostatniej chwili

Kolejne nowe karetki

2018-05-11 12:05:01 informacje
img

Częstochowskie Pogotowie Ratunkowe ma dwie nowe karetki. Zastąpią najbardziej wyeksploatowane ambulanse w mieście - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Dwa fiaty ducato o pojemności silnika 2,3 l i mocy 177 KM są wyposażone w nowoczesny sprzęt do ratowania życia, m.in. defibrylatory umożliwiające przesyłanie zapisów EKG z ambulansów do oddziałów kardiologicznych, a także krzesła kardiologiczne, respiratory, pulsoksymetry, ssaki, deski ortopedyczne, kamizelki do unieruchomienia kręgosłupa, materace próżniowe, nowoczesne nosze główne wraz z transporterami, na których można transportować pacjentów o wadze do 250 kg, a także butle tlenowe, schowki na leki i sprzęt medyczny. 
Ambulanse spełniają wszelkie wymogi stawiane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia i stanowią elementy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w pełni wyposażone i przygotowane do udzielania pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Karetki kupiono z funduszy własnych Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie w formie leasingu operacyjnego za ponad 715 tys. zł. Zostaną przekazane do eksploatacji w filiach SPR. Zakup jest kontynuacją procesu wymiany ambulansów, zapoczątkowanego w 2014 r., kiedy to kupiono dwie karetki wraz z wyposażeniem oraz sprzęt medyczny (dotacja od miasta – ponad 652 tys. zł, wkład własny pogotowia – 47 tys. zł). Rok później najstarsze pojazdy zastąpiło pięć kolejnych ambulansów wraz z wyposażeniem (ponad 1,1 mln zł dotacji od miasta i 221,6 tys. zł wkładu własnego). W 2016 r. w SPR pojawiły się dwie kolejne karetki oraz samochód transportowy (400 tys. zł dotacji i 87,4 tys. zł wkładu własnego). W tym samym roku Stacja kupiła też w leasingu operacyjnym dwie kolejne karetki za ponad 700 tys. zł. Rok 2017 to kolejne dwa specjalistyczne pojazdy, nabyte w leasingu operacyjnym (760 tys. zł z budżetu Stacji i 250 tys. zł z budżetu miasta na wyposażenie do nich).
O dwie karetki częstochowska Stacja Pogotowia Ratunkowego wzbogaciła się także w latach 2016-2017 dzięki przekazaniu jednej (efekt współpracy w czasie wizyty papieża Franciszka) i dofinansowaniu zakupu drugiej przez Wojewodę Śląskiego.
Obecnie najstarszy ambulans wykorzystywany przez system częstochowskiego pogotowia ma 9 lat.
10 maja nowe karetki SPR oglądał w towarzystwie dyrektora częstochowskiego pogotowia Mariana Nowaka prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Częstochowska Stacja Pogotowia Ratunkowego zabezpiecza i obejmuje swoim zasięgiem całe miasto i przyległe powiaty: częstochowski, lubliniecki i kłobucki (co stanowi populację ok. 750 tys. osób). Obecnie częstochowskie Pogotowie dysponuje 43 pojazdami, w tym 17 karetkami systemowymi (z których 3 to karetki specjalistyczne typu „S”, a 14 - karetki podstawowe typu „P”). Rocznie Pogotowie udziela ok. 65 tys. świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego, a ambulanse pokonują ponad milion kilometrów.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0298 seconds.