Z ostatniej chwili

Kolejne próby oszustwa

2019-11-13 10:46:47 informacje
img

W ostatnich dniach na terenie powiatu kłobuckiego odnotowano kilkadziesiąt sytuacji, w których oszustka dzwoniąca na telefony stacjonarne podawała się za córkę osoby podnoszącej słuchawkę, po czym usiłowała namówić ją do przekazania znacznej kwoty pieniędzy „na załatwienie” sprawy śmiertelnego wypadku. Po pieniądze miał się zgłosić rzekomy policjant. Na to kłamstwo przestępcy oszukali dwie seniorki z gminy Wręczyca Wielka - informuje kłobucka Policja.

Oszuści kolejny raz dali o sobie znać. W ostatnich dniach na terenie powiatu kłobuckiego doszło do prób oszukania kilkudziesięciu osób posiadających stacjonarne telefony.

Próby wyłudzenia pieniędzy miały praktycznie taki sam scenariusz polegający na tym, że kobieta podająca się za córkę osoby podnoszącej słuchawkę histerycznym, płaczącym głosem mówiła, że w wypadku zabiła człowieka i prosiła o znaczną kwotę pieniędzy potrzebną „na załatwienie” sprawy. Po pieniądze miał się zgłosić rzekomy policjant, któremu należy przekazać pieniądze.

Zdecydowana większość potencjalnych pokrzywdzonych – najczęściej seniorów – nie dała się nabrać i zgodnie z policyjnymi zaleceniami rozłączali się i dzwonili na numery alarmowe 112 i 997 lub bezpośrednio do swojej prawdziwej rodziny.

Na kłamstwo o śmiertelnym wypadku córki przestępcy oszukali dwie seniorki z gminy Wręczyca Wielka. Kobiety przekazały pieniądze fałszywej policjantce i policjantowi odpowiednio 5 i 7 listopada. W obu przypadkach pokrzywdzone straciły po ponad 20 tys. zł.

Sprawami oszustw zajmują się kłobuccy kryminalni oraz dzielnicowi, którzy w swoich rejonach rozmawiają z mieszkańcami, do których również mogli zadzwonić przestępcy.

Policja prosi, aby wszystkie osoby posiadające jakąkolwiek wiedzę o opisywanych oszustwach kontaktowały się z Komendą Powiatową Policji w Kłobucku pod nr telefonu (34) 3109200, 997, 112 lub z najbliższą jednostką policji.

Kolejny raz Policja zwraca uwagę, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nas wszystkich. Niestety w dalszym ciągu zdarzają się sytuacje, że o tym zapominamy i stajemy się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy najbliższym. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność oraz przypomina, że zwykła przezorność może uchronić przed utratą naszych oszczędności.

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?

  • dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
  • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka czy córki,
  • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, by wywrzeć presję psychologiczną i nakłonić do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnić kontakt z członkami rodziny w celu zweryfikowania całej sytuacji,
  • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Page generated in 0.0206 seconds.