Z ostatniej chwili

Kolejny rekord frekwencji „Kawiarenki dla Seniora 2018”

2019-01-21 17:24:21 informacje
img

MOPS podsumował 11. edycję akcji „Kawiarenka dla Seniora” realizowanej od maja do grudnia 2018 r. Spotkanie odbyło się w Restauracji pod Ratuszem – jednym z lokali biorących udział w zeszłorocznej akcji. W minionym roku padł kolejny rekord – częstochowscy seniorzy wypili w ramach akcji ponad 4 tysiące kaw i herbat. 

„Kawiarenkę dla Seniora” realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z restauratorami. Lokalni przedsiębiorcy zapraszają seniorów do swoich lokali, serwując im kawę i herbatę za symboliczną złotówkę. Udział w akcji to nie tylko ulga dla portfela, to przede wszystkim sposób na aktywizację częstochowianek i częstochowian w wieku senioralnym i umożliwienie im pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Kawiarenka to jedna z inicjatyw realizowanych w mieście z myślą o komforcie, dobrym samopoczuciu i aktywizacji osób 60+. 

W 2018 r. wydano 4040 kuponów uprawniających do zakupu kawy lub herbaty za 1 zł Dla porównania w 2017 r. było ich 3623, a w 2016 r. - 2200 kuponów. 
Podczas spotkania wręczono także podziękowania restauratorom, którzy wzięli udział w akcji w 2018 r. W sumie wsparło ją w ubiegłym roku aż 17 lokali gastronomicznych - o 2 więcej niż w poprzednich latach. 
- Dziękuję serdecznie restauratorom, którzy biorą udział w akcji – podkreślała Małgorzata Mruszczyk, dyrektor MOPS w Częstochowie. - Nasze wspólne działania przynoszą świetny efekt. Seniorzy coraz chętniej odwiedzają kluby, kawiarnie i restauracje, ale stają się też aktywni na innych polach. Często potrzebny jest ten pierwszy impuls, by wyjść z domu, otworzyć się na ludzi i zacząć w pełni korzystać z życia. Kawiarenka spełnia właśnie taką rolę.
- Chcę podkreślić, że takie działania są bardzo potrzebne – mówił podczas spotkania przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski. - Jako lekarz zalecam osobom w wieku senioralnym przede wszystkim aktywność, która jest gwarancją długiego życia w zdrowiu. Dlatego w imieniu władz miasta dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do realizacji „Kawiarenki dla Seniora”. 
Beneficjentami akcji byli mieszkańcy Częstochowy (kobiety i mężczyźni powyżej 60. roku życia), bez względu na wysokość posiadanego dochodu. By skorzystać z kawiarenkowej oferty, wystarczyło odebrać specjalny karnet w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i udać z się nim do wybranej kawiarni, restauracji czy klubu. Częstochowski MOPS koordynował działania związane z przygotowaniem i samą realizacją Akcji.
Uczestnicy brali udział w akcji indywidualnie, ale także w większych grupach. Po kupony zgłaszali się m.in. seniorzy objęci pomocą i wsparciem przez Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów, Dzienny Dom „SENIOR+” prowadzony przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przy ul. Kontkiewicza 2 oraz członkowie Koła nr 2 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Częstochowie.
W roku 2018 w realizację akcji włączyły się: 
- Restauracja TORRA (ul. Racławicka 2),
- JAZZ CLUB FIVE O'CLOCK (ul. Wilsona 16),
- Restauracja TOPOLLINO (al. NMP 67),
- Restauracja POP-ART (Skwer Solidarności),
- Kawiarnia CAFE BELG (al. NMP 32),
- Kawiarnia CAFFE DEL CORSO (al. NMP 53),
- GOSPODA RYBNA (ul. Focha 16),
- Gospoda ZŁOTY GARNIEC (ul. Iglasta 8),
- Kawiarnia NADO CAFE (al. NMP 59),
- Kawiarnia TUTANCHAMON CAFE (ul. Wały Dwernickiego 11, pawilon 7),
- Klubokawiarnia ALTERNATYWA 21 (ul. Mielczarskiego 20),
- Kawiarnia CAFE 29 (al. NMP 29),
- Restauracja POD RATUSZEM (al. NMP 45),
- Restauracja A NÓŻ WIDELEC (ul. Racławicka 18),
- Kawiarnia CAFE PRZY ALEI (al. NMP 46),
- Restauracja KARMA (ul. Szymanowskiego 1),
- Restauracja LE CIDRE (ul. Mirowska 8).

Page generated in 0.0287 seconds.