Z ostatniej chwili

Koncepcje zmian na pl. Rady Europy

2023-11-28 12:33:33 informacje
img

Jeszcze tylko dziś, 28 listopada można się wypowiedzieć, która wersja przyszłego wyglądu placu Rady Europy odpowiada nam bardziej.

Więcej zieleni i małej architektury, nowa nawierzchnia, oświetlenie, wodne kwatery lub fontanna – to założenia przebudowy placu Rady Europy z funkcją centrum przesiadkowego. Powstały dwie wersje – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Wybór koncepcji to niezbędny krok do realizacji projektu „Centra przesiadkowe na terenie Miasta Częstochowy”, który ma być dofinansowany przez Unię Europejską w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 i służyć rozwojowi transportu publicznego, poprawiać jakość miejskich przestrzeni i możliwości komunikacyjne. Szacunkowy koszt zadania, które dotyczy w mieście trzech lokalizacji (w tym placu Rady Europy),  to 45 mln zł, z czego 38 mln ma stanowić dofinansowanie unijne ze środków, którymi będzie dysponował Subregion Północny. Złożenie wniosku o dofinansowanie – na bazie opracowanego programu funkcjonalno-użytkowego –planowane jest już w pierwszym kwartale 2024 r.
Plac Rady Europy jest jednocześnie reprezentacyjnym miejscem Częstochowy i centrum przesiadkowym między dworcem PKP a linią tramwajową. Nasze oczekiwania były więc takie, aby jego przestrzeń była bardziej funkcjonalna, przyjazna dla mieszkańców, z większą ilością zieleni i miejscami do odpoczynku, z których mogą korzystać także podróżni – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Poza tym chcieliśmy także nawiązania do nazwy placu, który honoruje ważną europejską organizację.          

Opracowaniem obu koncepcji przebudowy placu, który jest jedną z wizytówek miasta, zajęła się częstochowska firma TIM Architekci – Małgorzata Małasiewicz i Tomasz Borowiecki.
W pierwszym rozwiązaniu nowa jakość ma zostać uzyskana poprzez formę bardziej geometryczną, opartą na siatce kwadratów, z elementami wodnymi, małą architekturą, nowym oświetleniem, miejscami na rowery i hulajnogi. Nawiązaniem do symboliki europejskiej w tej koncepcji jest wprowadzanie roślin w kolorach niebieskich w tym także zieleni zimozielonej, atrakcyjnej przez cały rok oraz niebieskie podświetlenie kwadratów wypełnionych wodą.
Drugi wariant to zachowanie istniejącej pergoli obrośniętej zielenią i zastosowanie bardziej swobodnej kompozycji, z większymi plamami zieleni (zarówno niskiej, jak i wysokiej). Ważnym komponentem przestrzennym jest tu fontanna, wokół której powstałaby ławka w formie symbolu Rady Europy, czyli litery „e” oraz 12 wodotrysków i podświetleń fontanny nawiązujących do 12 gwiazdek flagi europejskiej. W tej koncepcji wprowadza się też oczywiście dodatkowe miejsca siedzące i inne elementy małej architektury, także te związane z komunikacyjną funkcją placu i zachęcające do ekologicznych form transportu miejskiego.  
Obie koncepcje zakładają m.in. wymianę nawierzchni placu (wielkoformatowe płyty betonowe), montaż nowego oświetlenia i podświetlenia iluminacyjnego, pozostawienie połączenia placu z przystankiem tramwajowym oraz ciągiem pieszym schodami terenowymi oraz bezpośrednimi wejściami – łagodnymi pochylniami dla osób z niepełnosprawnościami i rowerzystów, a także montaż instalacji podświetlającej mural.
Która wersja bardziej odpowiada oczekiwaniom mieszkańców? Wypowiedzieć się w tej sprawie można do dziś, 28 listopada na adres mailowy:  placradyeuropy@czestochowa.um.gov.pl
 

Wizualizacje – TIM Architekci

Page generated in 0.028 seconds.