Z ostatniej chwili

40-lecie Pągowskiego w Częstochowie

2018-10-25 13:36:52 informacje
img

Czterdziestolecie pracy twórczej Andrzeja Pągowskiego to okazja do zorganizowania niecodziennej wystawy. Wybrane dzieła jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce będzie ją można zobaczyć w Miejskiej Galerii Sztuki (III Aleja 64). Wernisaż w piątek 26 października o godz. 18.00. 
Wystawa zatytułowana „Andrzej Pągowski. 40/40” ma stanowić podsumowanie dorobku artystycznego mistrza plakatów, który ma ich na swoim koncie ponad 1400, wydanych drukiem od 1977 r. w Polsce i za granicą. Nie sposób zebrać ich wszystkich w jednym miejscu, dlatego na wystawie zaprezentowanych zostanie 40 . Można powiedzieć, że to kolekcja najważniejszych prac Andrzeja Pągowskiego, ponieważ on sam dokonał selekcji, wybierając tylko jeden plakat z każdego roku swojej twórczości. 
Wybór z pewnością należy uznać za subiektywny, co tylko podkreśla wyjątkowość wystawy. Dzięki temu zabiegowi stała się ona zbiorem bardzo osobistym. Pągowski wybrał bowiem nie tylko te prace, które odbiły się szerokim echem, ale też te, które z różnych powodów stały się dla niego szczególne.
- Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie jest pierwszą prezentacją, ukazującą w reprezentatywny sposób 40-lecie mojej pracy zawodowej - mówi Andrzej Pągowski. - Przeważnie na wystawach pokazywane są te najbardziej lubiane, znane, popularne czy też kultowe plakaty. Tu pokazuję po 1 plakacie z każdego roku, wybierając ten jeden najbardziej charakterystyczny dla danego okresu. Oczywiście w ten sposób na wystawie nie ma wielu bardzo znanych, ale też wielokrotnie pokazywanych plakatów, natomiast pojawiły się te rzadziej prezentowane, a nawet takie, o których ja sam zapomniałem. Wybór prac do tej ekspozycji był dla mnie bardzo ciekawą podróżą w przeszłość.
Sposób wyboru prezentowanych prac sprawił, że na wystawie można będzie zobaczyć jedne z najsławniejszych plakatów, ale też takie, które nie są szeroko znane. Mało tego, większość z 40 prac nie była dotąd zbyt często pokazywana. Wśród prezentowanych prac będą m.in.: HAIR (1980), Dziecko Rosemary (1984), Papierosy są do dupy (1994), Mąż i żona (1977), czyli najbardziej rozpoznawalne klasyki oraz unikaty z ostatnich lat, np. Skiz (2010),  Wałęsa. Człowiek z nadziei (2013), Śmierć pięknych saren (2015) czy Powidoki (2016).
Andrzej Pągowski obchodził 40-lecie swojej twórczości w 2017 r. Jubileusz chciał uczcić poprzez namalowanie 40 plakatów. Nie udało się – zaprojektował ich aż 80! Choć stworzył ich ogromną ilość, twierdzi, że nie ma swojego ulubionego. – Jestem tak naprawdę jak zwierzę plakatowe i myśliwy w trakcie jego tworzenia. Poluję na pomysł i jak złapię go – po prostu tworzę. Nie rozpamiętuję ich. Rzecz skończona jest skończona. Jednak lubię te, które lubią ludzie, o które pytają – przyznaje Andrzej Pągowski.
Artysta stworzył kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych, a także kilkadziesiąt plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych. Najwięcej uznania przysporzyły mu jednak plakaty filmowe, których ma na swoim koncie kilkaset, w tym około 300 do filmów polskich. Pągowski jako jedyny tworzył plakaty do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, począwszy od pierwszego filmu wielkiego reżysera. Ostatnim w jego dorobku jest artystyczny plakat do filmu „Kler”, który, podobnie jak sam film, przetoczył się niczym burza przez polskie media.
Dzień przed otwarciem wystawy, czyli 26 października odbędzie się wernisaż połączony ze spotkaniem autorskim Andrzeja Pągowskiego. Uczestnicy będą mogli nabyć książkę pt. „Być jak Pągowski” oraz zdobyć autograf artysty.
Plakaty Andrzeja Pągowskiego można będzie oglądać do 2 grudnia. Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Częstochowy.

*
Wernisaż: 26.10, godz. 18.00 – 21.00
Termin wystawy: 27.10 – 2.12.2018
Miejsce: Miejska Galeria Sztuki, al. Najświętszej Maryi Panny 64, 42-200 Częstochowa
Sala Poplenerowa

Ilustracja: Jeden z plakatów autorstwa Andrzeja Pągowskiego

Page generated in 0.0557 seconds.