Z ostatniej chwili

Koncert-wydarzenie poświęcony wolności - w maju na pl. Biegańskiego

2019-04-25 14:02:36 informacje
img

Skubas, Katarzyna Groniec, Misia Furtak, Tymon Tymański będą gwiazdami koncertu „Wolność”, który 25 maja odbędzie się na częstochowskim placu Biegańskiego. Koncert zostanie przygotowany w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego. Tak jak w poprzednich latach będzie miał charakter muzycznego widowiska z udziałem znanych artystów polskiej sceny muzycznej.

- Rok 2019 jest szczególny: mija 30 lat odrodzonego samorządu lokalnego, 15-lecie Polski w Unii, to również rok kolejnych wyborów - do Europarlamentu, Semu i Senatu. Dlatego  postanowiliśmy, że Dni Samorządu Terytorialnego będą miały szczególny charakter. Chcemy zachęcić do zastanowienia się nad potrzebą wolności w życiu społecznym. Stąd koncert - wyjaśniał na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Koncert zatytułowano „Wolność”.  Muzycznym gospodarzem wieczoru będzie Skubas - autor takich przebojów jak „Linoskoczek” czy „Nie mam dla ciebie miłości”. „Znany, lubiany i na pewno pozytywnie zakręcony” - jak mówił o nim prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Punktem wyjścia wydarzenia jest dorobek twórców niezależnych, niepokornych i niezwykłych, a celem - stworzenie nastrojowej narracji o Wolności, która jest wieczną i uniwersalną wartością. 

Projekt ma premierę w Częstochowie, jednak częściowo był prezentowany w klubie Palladium podczas festiwalu „Niewinni czarodzieje” w listopadzie ubiegłego roku.

- Zostałem poproszony o zagranie utworów artystów kojarzonych z wolnością: Ciechowskiego, Kory, Kaczmarskiego, Janerki - mówi Skubas. - W Palladium gościem był Wojciech Waglewski, w Częstochowie go nie będzie, będą inni wykonawcy. Pod nich przygotowano repertuar, koncert będzie też od tego ubiegłorocznego, listopadowego dłuższy. 

Zestaw nazwisk jest bardzo ciekawy - z pewnością jednak są to artyści będący synonimami wolności.

- Wolność jest bardzo szerokim  pojęciem, ma  kontekst znacznie  szerszy niż polityka. W doborze gości i utworów kierowałem się wolnością wyrazu i wolnością słowa - tłumaczy Skubas. - Nie wybierałem też sztandarowych utworów kojarzących się z wolnością polityczną i, jak się wydaje, bardzo wyeksploatowanych. 

Pełen zestaw utworów - to na razie tajemnica. Uchylono jednak jej rąbka. Usłyszymy m.in.: Obywatela GC „Umarłe słowa”, Lecha Janerki „Jest jak w niebie”, „Życie to surfing” zespołu Myslovitz, Jacka Kaczmarskiego „Upadek Ikara”  - a więc piosenki niezbyt oczywiste, które od razu  przychodziłyby na myśl w związku z tematem. Będzie też utwór szczególny, przywołujący w pamięci styczniowe wydarzenia w Gdańsku - „Sound of Silence”.

Koncert „Wolność” na pl. Biegańskiego rozpocznie  25 maja o godz. 20.30. Wcześniej - o 19.00 - wystąpi Barbara Wrońska, wokalistka kojarzona z kultowym zespołem Pustki, a o 20.00 poznamy laureatów wyróżnienia „Promotor Częstochowy”.

Page generated in 0.0485 seconds.