Z ostatniej chwili

Konferencja naukowa

2019-06-11 11:29:49 informacje
img

Ogólnopolska konferencja naukowa „Attachés i i przedstawiciele Misji Wojskowych w Wojsku Polskim II RP i Siłach Zbrojnych PRL” w dniach 13-14 czerwca odbędzie się w Częstochowie. Miejscem wydarzenia będzie Hotel „Złote Arkady”  (ul. Boya-Żeleńskiego 12). A organizują je Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.

- Celem konferencji jest przyjrzenie się placówkom wojskowym działającym poza terenami kraju zarówno w okresie II Rzeczypospolitej, jak i w czasie trwania Polski Ludowej, w tym szczególnie attachés i przedstawicielom Misji Wojskowych. Zależy nam na porównaniu sposobu kierowania i funkcjonowania placówek zagranicznych w okresie dwudziestolecia międzywojennego, drugiej wojny światowej, jak i po jej zakończeniu. Pragniemy pochylić się nad sylwetkami oficerów i żołnierzy, ich działalnością wywiadowczą, polityczną oraz dyplomatyczną. Omówione zostaną m.in. działalność attachatu w Niemczech, Francji, Korei, Libanie, Japonii oraz Wietnamie w różnych okresach dziejowych. Prelegenci naświetlą nam także postacie przedwojennych oficerów i generałów, takich jak: gen. Aleksander Karnicki, gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, płk Paweł Aleksandrowicz ppłk Wacław Jędrzejewicz, jak i powojennych: gen. Floriana Siwickiego, gen. Teodora Kufla, płk Juliusza Bardacha, kpt. Juliusza Wilczura Garzteckiego.

Kontakt z organizatorem: Bartosz Kapuściak Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach,, tel. 322070567, mail: bartosz.kapusciak@ipn.gov.pl

 

Page generated in 0.0205 seconds.