Z ostatniej chwili

Konkurs "Manufaktura Książki" - dłużej

2018-04-09 10:41:56 informacje
img

Konkurs "Manufaktura Książki" - dłużej
Do 30 kwietnia został przedłużony termin nadsyłania prac na konkurs "Manufaktura Książki". 
W konkursie chodzi o to, by zaprojektować i wykonać książkę z ilustracjami dotykowo-teksturowymi dla dzieci niewidomych i słabowidzących.
Można wygrać tablet graficzny i książki o tematyce ilustratorskiej. 
Konkurs jest adresowany do uczniów szkół średnich, studentów oraz artystów amatorów. 
Prace można do 30 kwietnia dostarczyć osobiście do Biblioteki Publicznej (II Aleja 22) i zostawić na portierni lub wysłać pocztą.
Zadanie zostało dofinansowany z budżetu Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego. 
- Zadanie nie jest łatwe, nie jest też przesadnie trudne - każdy może wykonać taką książeczkę, jeżeli się postara - uważają organizatorzy. I radzą: -  Pamiętajcie, że Jury będzie oceniać nie tylko aspekt estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalność książeczki. Wśród członków Jury będą oczywiście osoby niewidome.
Wszystkie prace zgłoszone na konkurs zostaną przekazane dzieciom z Ośrodka Wychowawczo-Rewalidacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Częstochowie.

CO TO JEST KSIĄŻKA DOTYKOWA?
Najprościej: jest to książeczka, którą ogląda się dotykiem. Książeczki z ilustracjami dotykowo-fakturowymi przeznaczone są dla dzieci niewidomych i słabowidzących, a szczególnie dla najmłodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać w alfabecie braille'a. Ilustracje dotykowe wykonane z materiałów o różnych fakturach (możliwie najwierniej odzwierciedlających rzeczywiste tekstury rzeczy, które przedstawiają) pomagają dzieciom trenować zmysł dotyku, a także wyobrażać sobie świat, którego nie widzą. Tekst w takiej książeczce pełni rolę drugoplanową, najważniejsza jest przejrzysta i czytelna ilustracja.
PRZEPIS NA KSIĄŻKĘ DOTYKOWĄ:
Każdy może taką książeczkę zrobić samodzielnie, kierując się kilkoma prostymi zasadami. Wystarczy tektura (kilka arkuszy np. formatu A4), dziurkacz, 3 kółka na klucze (mogą być metalowe) lub tasiemka, zróżnicowane fakturowo materiały, klej lub taśma dwustronna oraz odrobina wyobraźni. Wszystkie elementy ilustracji muszą być solidnie przymocowane i bezpieczne dla małego dziecka, a sama książka powinna być mała, poręczna i nie powinna zawierać zbyt wielu elementów. Ilustracje wykonane z różnych materiałów (szorstkich, gładkich, włochatych, twardych, miękkich, zimnych, ciepłych) mają stymulować wszystkie zmysły - mogą więc grzechotać, piszczeć, szeleścić. Dzieci słabowidzące docenią też kontrastowe, intensywne kolory, elementy błyszczące i odbijające światło. Jeżeli ma zawierać tekst, to krótki, napisany grubymi czarnymi literami na białym tle (np. Arial 14 pkt.)
Najważniejsze cechy:
1. Bezpieczeństwo - wszystkie elementy muszą być dobrze przymocowane, nie mogą zawierać materiałów szkodliwych, ani wystających ostrych fragmentów. Książka dotykowa musi wiele znieść: dotykanie, pocieranie, miętoszenie, tarmoszenie. Nie wszystkie dzieci będą ostrożne.
2. Prostota - dla malucha żadna książka dotykowa nie jest zbyt prosta. Większość jest zbyt skomplikowana. Pamiętajmy o proporcjach przedstawianych obiektów, nie przeładowujmy książki informacjami. 
3. Format - małe dzieci, małe rączki, małe książki. Największą frajdę będą miały maluchy podczas samodzielnego korzystania z książeczek. Dlatego powinny być one lekkie i poręczne.
4. Objętość - najmłodsi mają ograniczoną zdolność koncentracji. Poznawanie obrazków dotykiem zajmuje dużo czasu. Cztery czy pięć stron książki to dla nich wystarczająco dużo.
5. Stymulacja - używajcie różnorodnych tekstur: szorstkich, gładkich, włochatych, twardych, miękkich, zimnych, ciepłych. Wprowadźcie dźwięk (elementy szeleszczące, grzechoczące, piszczące) i zapach. Używajcie kontrastowych kolorów i błyszczących materiałów z myślą o dzieciach słabowidzących. Dobierajcie właściwe materiały do przedstawianych obiektów.
Bliższe informacje: 
https://www.facebook.com/manufakturaksiazki
tel. 534 009 883, e-mail: wicedyrektor@biblioteka.czest.pl

Page generated in 0.0162 seconds.