Z ostatniej chwili

Konkurs Wokalny im. Reszków

2019-02-26 11:13:17 informacje
img

VI Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków rozpoczął się w Filharmonii Częstochowskiej. Jest szansą na zaprezentowanie się młodych wokalnych talentów operowych. Ma także upamiętniać rodzeństwo Reszków, śpiewaków światowej sławy, którzy na przełomie XIX i XX wieku byli związani z ziemią częstochowską - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Jan Reszke jest uznawany za jednego z najbardziej znanych operowych wykonawców męskich partii wokalnych końca XIX wieku. Śpiewał m.in. w londyńskim Royal Opera House czy też Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Podobnie jak jego młodszy brat Edward, który w 1876 r. zadebiutował pod batutą Giuseppe Verdiego. Młodsza od braci Józefina, poza scenami operowymi w Paryżu, Madrycie czy Londynie, śpiewała także we włoskiej La Scali.
Dotychczas w Częstochowie poświęcono temu muzycznemu rodzeństwu dwa Święta Muzyki (w 2007 i 2008 r.), a w ich obchody aktywnie włączyły się podczęstochowskie gminy, na terenie których Reszkowie osiedlili się w końcu XIX w. W ramach IX Święta Muzyki, podczas seminarium naukowego „Jak przywrócić sławę Reszkom”, po raz pierwszy pojawiła się idea powołania konkursu wokalnego imienia Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. Pomysł udało się zrealizować dzięki wspólnej inicjatywie „reszkowskich” gmin oraz Filharmonii Częstochowskiej. Dzięki temu w 2019 r. odbywa się już VI edycja tego konkursu. Wydarzenie jest adresowane przede wszystkim do młodych śpiewaków i wokalistów, studentów uczelni muzycznych, którzy mają dzięki temu szansę sprawdzić swoj umiejętności oraz zaprezentować je przed jury złożonym z wybitnych wokalistów i dyrygentów. W tym roku obradom przewodniczy Izabella Kłosińska, a w skład zespołu oceniającego wchodzą ponadto: Katarzyna Suska-Zagórska, Kałudi Kałudow, Tadeusz Pszonka i Adam Klocek. Poza atrakcyjnymi nagrodami pieniężnymi (łączna pula nagród wynosi 36 tys. zł), na laureatów konkursu czekają również nagrody pozaregulaminowe. Wśród nich znajdują się koncerty z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Częstochowskiej i  Kaliskiej.
Na początku lutego Komisja Kwalifikacyjna VI edycji konkursu w składzie: Ewa Biegas, Katarzyna Suska-Zagórska, Adam Szerszeń oraz Ireneusz Kozera rozpatrzyła zgłoszenia nadesłane na VI Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków. Po zapoznaniu się z nagraniami  postanowiła dopuścić do I etapu przesłuchań konkursowych 17 kandydatów. Są to:
1. Roman Chabaranok
2. Joseph Dahdah
3. Dominika Dobrolińska
4. Marta Huptas
5. Wiktor Jankowski
6. Nazarii Kachala
7. Milena Lange
8. Evelina Liubonko
9. Ewa Menaszek
10. Magda Miziołek
11. Mariana Poltorak
12. Nataliia Pyzhianova
13. Paulina Rogóż
14. Michał Rudziński
15. Nataliya Stepanska
16. Paweł Trojak
17. Wiktoria Wizner
25 lutego w sali kameralnej częstochowskiej filharmonii, podczas koncertu inauguracyjnego, oficjalnie zainaugurowano konkurs. 
Dziś, we wtorek rozpoczęły się otwarte dla publiczności przesłuchania przy akompaniamencie fortepianu, po których poznamy wyniki pierwszego etapu. W czwartek 28 lutego odbędą się występy w towarzystwie orkiestry i zamknięcie drugiego etapu. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom nastąpi w piątkowy wieczór 1 marca, podczas uroczystego koncertu finałowego. Na scenie poza tegorocznymi zwycięzcami pojawią się również muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka oraz laureaci poprzedniej edycji Hanna Okońska (sopran) i Hongyu Chen (baryton).
Na przesłuchania wstęp dla publiczności jest wolny, na koncerty obowiązują bilety.
Głównym organizatorem Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków jest Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana. Impreza odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0401 seconds.